دولت افغانستان: طالبان ۱۰۰ غیرنظامی را در اسپین بولدک قندهار کشته‌اند؛ طالبان: تبلیغ حکومت است

taliban

منبع تصویر، Taliban Sources

توضیح تصویر،

ولسوالی اسپین بولدک قندهار حدود ده روز پیش بدست طالبان سقوط کرد

وزارت داخله/ کشور افغانستان ادعا کرده که طالبان پس از تصرف شهرک اسپین بولدک ولایت قندهار در جنوب کشور، در حدود ۴۰۰ غیرنظامی را از خانه‌های‌شان بیرون کرده و بیش از ۱۰۰ تن از آنها را کشته‌اند. به گفته این وزارت بیشتر کشته شدگان متعلق به قوم "اچکزی" بوده‌اند.

گروه طالبان این ادعا را رد کرده و گفته‌اند این ادعاها محصول تبلیغات حکومتی بر ضد آنهاست.

میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله به بی‌بی‌سی گفت طالبان در مناطقی که تحت کنترل آنها بوده، به خانه‌های مردم هجوم بردند و خانه‌های مردم را چور و چپاول کردند.

به گفته آقای استانکزی اجساد کشته شدگان در چهارراه‌ها و ریگستان‌های شهر قندهار دیده شده و بعضی‌ها در خانه‌های‌شان تیرباران شده‌اند.

منابع محلی از ولایت قندهار به بی‌بی‌سی گفتند شمار افراد لادرک شده به بیش از ۴۰۰ می‌رسد.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته یافته‌های آنها نشان می‌دهد "این کشتار به هدف دامن زدن به جنگ قومی و نیابتی انجام شده و به گفته او کشتار غیرنظامیان به این شیوه بی‌سابقه بوده است."

به گفته سخنگوی وزارت داخله نیروهای امنیتی افغانستان براساس برنامه جدید امنیتی پلان جلوگیری از چنین حملات را روی دست دارد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی تنها کشته شدن دو تن در اسپین بولدک را تأیید کرده است و کشتار شمار زیاد غیرنظامیان از سوی طالبان را رد کرده است:

"به اطمینان می‌توانم بگویم که در اسپین بولدک چنین حادثه رخ نداده است. امکان هم ندارد که صدها نفر ناپدید شوند، یا صدها خانه تلاشی شوند، یا کسی دستگیر شده باشد، اینها از واقعیت به دور است."

در همین حال، نعمت الله وفا، عضو شورای ولایتی قندهار به بی‌بی‌سی گفت هنوز بیرون ساختن مردم از منازل‌شان و کشتار آنها در اسپین بولدک از سوی طالبان متوقف نشده است.

او گفت بسیاری از این کسان به اتهام ارتباط یا نزدیکی با ژنرال عبدالرازق فرمانده پیشین پلیس قندهار هدف قرار گرفته‌اند.

طالبان هفته گذشته ادعا کردند که شهرک اسپین بولدک و دروازه چمن را به دست آورده‌اند. به دنبال این ادعا، تصرف اسپین بولدک توسط طالبان زمانی جنجال‌برانگیز شد که امرالله صالح، معاون نخست رئیس جمهور افغانستان گفت پاکستان به گونه رسمی به دولت افغانستان هشدار داده در منطقه اسپین بولدک عملیات هوایی انجام ندهد. این ادعا از سوی پاکستان رد شده است.

منبع تصویر، Getty Images

در کنار اسپین بولدک، گزارش‌هایی از شدت گرفتن خشونت‌ها و آسیب دیدن غیرنظامیان در مناطق دیگر قندهار نیز منتشر شده است. تا جایی که باری دامنه جنگ پیش از عید قربان تا دروازه‌های شهر قندهار نیز رسیده بود.

داوود فرهاد، رئیس شفاخانه حوزه‌ای قندهار گفت هرچند بخاطر فرا رسیدن عید قربان، شمار بستر زخمیان کاهش یافته بود، ولی به گفته او به تازگی ۲۲ زخمی و ۱۱ کشته شدید به این شفاخانه رسیده است.

در همین حال گزارش‌هایی از وقوع خشونت در مناطق مختلف دیگر افغانستان نیز منتشر شده است. طالبان ادعا کرده‌اند که ولسولای غازی آباد ولایت کنر را همراه با شمار زیادی از مهمات به دست آورده‌اند.

از سوی دیگر وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که ولسوالی کرخ ولایت هرات از گروه طالبان واپس گرفته شده است.

این وزارت همچنان از حملات هوایی بر مواضع طالبان در چندین نقطه کشور خبر داده است.