کمیسیون حقوق بشر افغانستان: تلفات غیرنظامیان ۸۰ درصد افزایش یافته است

kabul

منبع تصویر، Getty Images

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزاش تازه‌ای گفته که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به همین زمان در سال گذشته هشتاد درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده که در نزدیک به هزار و ۶۰۰ رویداد یک هزار ۶۷۷ نفر کشته و سه هزار و ۶۴۴ نفر نیز زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش در شش ماه نخست سال ۱۵۴ زن کشته و ۳۵۰ زن دیگر نیز زخمی شده‌اند که نسبت به همین زمان در سال گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

شمار کشته شدگان کودک نیز ۳۷۳ نفر و شمار زخمیان آنها ۱۰۸۳ نفر خوانده شده که تقریبا نسبت به زمان مشابه سال گذشته سه برابر شده است.

مسئولین کمیسیون مستقل حقوق بشر بار دیگر به پایان جنگ از راه گفت‌وگو تاکید کرده و از سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی دیگر خواسته "پیش از این که جنگ وحشتناک کنونی به فجایع انسانی بیشتر بینجامد" از تمامی امکانات خود برای پایان جنگ در افغانستان استفاده کنند.

عاملان تلفات غیرنظامیان

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش خود طالبان را مسئول ۵۶ درصد این تلفات، عاملان نامعلوم را مسئول ۲۲ درصد، نیروهای نظامی حکومت را مسئول ۱۵ درصد و گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را مسئول ۷ درصد این تلفات خوانده است.

بر اساس اطلاعات این نهاد، شمار تلفاتی که طالبان مسئول آن هستند دو برابر و شمار تلفاتی که حکومت مسئول آن است ۷۰ درصد افزایش یافته است.

طالبان و حکومت تاکنون واکنشی به این گزارش نشان ندادند اما پیش از این هر دو طرف تلفات غیرنظامیان را در شش ماه گذشته که از سوی سازمان ملل متحد به آنها نسبت داده شده بود، رد کرده بودند.

گزارش حقوق بشر نشان می‌دهد که ۳۷ درصد تلفات غیرنظامیان ناشی از انفجار مین، خودروی بمب گذاری شده و مواد منفجر ناشده باقیمانده از جنگ، ۳۰ درصد ناشی از ترورهای هدفمند، ۱۸ درصد ناشی از حملات راکتی، هفت درصد ناشی از درگیری و جنگ‌های زمینی، ۴ درصد ناشی از حملات هوایی و بیشتر از یک درصد ناشی از حملات انتحاری و مابقی هم ناشی از عملیات شبانه بوده است.

بیشترین این تلفات؛ حدود چهل درصد در زون جنوب‌غرب افغانستان و حدود ۱۸ درصد آن در زون مرکز این کشور ثبت شده است.

منبع تصویر، EPA

کمیسیون مستقل حقوق بشر در پایان گزارش تازه اش فهرستی از پیشنهادات را نیز ترتیب کرده است.

این نهاد به طور مشخص از طالبان خواسته که به خاطر مردم و مصالح کشور به مذاکرات پایبند باشند و زمینه آتش بس دوامدار را هر چه زودتر فراهم کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همچنین از این گروه خواسته شده که با اسرا طبق اصول حقوق بشری رفتار کرده و آنها را محکمه صحرایی نکرده و در مناطقی که تسلط یافته‌اند جلوی برخورد انتقام جویانه افراد خود را بگیرند.

کمیسیون حقوق بشر همچنین اظهارات احساساتی و صدور دستورهای مغایر با اصول حقوق بشری را از سوی مسئولان دولتی نگران کننده خوانده و از دولت خواسته جلوی این گونه رویکردهای "تخریش کننده و فراقانونی" را بگیرد.

این نهاد همچنین از دولت خواسته مقررات خود را بازبینی کرده و مواردی که باعث تلفات غیرنظامیان می گردد رفع سازد و برای تامین امنیت بهتر شهروندان به خصوص اقلیت های قومی و مذهبی، عالمان دین، مدافعان حقوق بشر و فعالان رسانه ای و جامعه مدنی اقدامات دوامدار روی دست گیرد.

کمیسیون همچنان گفته که نقض قواعد جنگ پیامد سنگین بر ناقضان آن خواهد داشت و در تمامی حالات قابل پیگرد عدلی و قضایی است.

این نهاد از محکمه بین المللی جزایی خواسته که تحت هیچ نوع فشار سیاسی هیچ مرجعی قرار نگرفته و هر چه زودتر جرایم بین المللی که در افغانستان رخ داده به گونه جدی و همه جانبه رسیدگی کند.