جنگ افغانستان؛ توقف فعالیت برخی از بازرگانان زن و نگاهی به ۲۰سال پیشرفت و عقبگرد زنان

افغانستان، زنان تجارت پیشه،

منبع تصویر، AFP

اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان می‌گوید که ناامنی‌های اخیردر این کشور به شدت کار و بار زنان بازرگان را متاثر ساخته است.

مسئولان این اداره می‌گویند در شماری از ولایت‌های افغانستان فعالیت زنان بازرگان افغان متوقف شده است.

سال گذشته وزارت اقتصاد افغانستان اعلام کرده بود که شرکت‌های تجارتی که مدیران و مالکان آن زن هستند، افزایش یافته و رقم زنانی که در این کشور کسب و کار کوچک و بزرگ دارند، حدود ۵۴هزار نفر اعلام شده بود.

به گفته این وزارت، زنان تجارت‌پیشه بیشتر در بخش‌های تولیدی، تهیه پوشاک، فرآوری مواد غذایی، تهیه و فروش محصولات کشاورزی و سایر موارد خدماتی مشغول کارهستند.

زنان تجارت‌پیشه می‌گویند که در کنار مشکلات اجتماعی و امنیتی، عدم دسترسی به سرمایه‌گذاری و نبود بازار مناسب برای تولیدات داخلی از مشکلات عمده آن‌ها بوده است.

بسیاری از زنان با توجه به جنگ جاری و بحران سیاسی این کشور، می‌گویند نگرانند این که اگر طالبان قدرت را به دست بگیرند چه آینده‌ای برای آن‌ها و سرمایه‌های شان رقم خواهد خورد.

در زمان حاکمیت طالبان زنان اجازه کار و تحصیل و حتا بیرون شدن از خانه بدون همراه مرد را نداشتند.

امروز نیز نشستی با حضور جمعی از زنان و جوانان در کابل راه اندازی شده بود که در آن از وضعیت کنونی جنگ گفته شد و اشتراک کنندگان خواهان پایان جنگ و تامین صلح در این کشور شدند.

حلیمه صدف، نماینده جوزجان در مجلس نمایندگان در این نشست گفت که تنها در یک هفته گذشته در نتیجه درگیری‌ها در ولایت او دوصد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته شدند.

او از حکومت به دلیل ضعف در مدیریت جنگ شدیدا انتقاد کرد و از همه مردم خواهان ایستادگی در مقابل طالبان شد.

او از موارد نقض حقوق بشر به خصوص "جنایات در مقابل زنان" در مناطقی که به دست طالبان افتاده، یاد کرد و از سران سیاسی خواست اختلافات را کنار گذاشته و با هم متحد شوند.

خانم صدف همچنین از طالبان خواست که "اگر واقعا افغان هستند دست از جنگ بکشند و برای نجات ملت که قربانی اصلی جنگ هستند، به صلح بپیوندند."

حقوق زنان در افغانستان - ۲۰ سال  پیشرفت و عقبگرد

اولین وزیر امور زنان

کپی رایت عکس GETTY

سیما سمر اولین وزیر امور زنان پس از طالبان در  دولت موقت شد، که براساس کنفرانس بن ۲۰۰۱ تاسیس شد. حالا بیست سال بعد فعالان هشدار می‌دهند که یکبار دیگر زنان افغان، حقوق‌شان، از جمله دسترسی به خدمات بهداشتی به ویژه پس از خروج نیروهای آمریکایی در خطر قرار دارد.

خانه امن زنان

کپی رایت عکس Leslie Knott, Women for Afghan Women

اولین خانه امن زنان در افغانستان از سوی “مرکز توسعه مهارت‌های زنان افغان" در کابل ساخته شد که رئیس آن ماری اکرمی بود. از آن زمان تاکنون چندین پناهگاه دیگر از سوی سازمان‌های غیردولتی مثل سازمان "زنان برای زنان” ساخته شد تا برای زنان و دخترانی که تهدید شده‌اند یا هم آزار دیده‌اند، خانه امنی فراهم شود.

زنان در المیک آتن رقابت می‌کنند

کپی رایت عکس GETTY

فریبا رضایی، جودوکار و روبینا جلالی، دونده صد متر اولین زنان افغان بودند که به نمایندگی از کشورشان در مسابقات المپیک در آتن ۲۰۰۴ شرکت کردند.

اولین والی زن

کپی رایت عکس GETTY

حبیبه سرابی، متخصص خون، مربی و فعال مدنی والی ولایت بامیان شد، اولین زنی که به عنوان والی یک ولایت در افغانستان تعیین شد.

اسیدپاشی

کپی رایت عکس GETTY

مهاجمان، احتمالا مخالف آموزش دختران، به صورت پانزده دختر دانش آموز افغان در شهر قندهار در جنوب اسید پاشیدند. یکی از قربانیان در آن زمان به بی‌بی‌سی گفت: “ما می‌خواهیم درس بخوانیم، اما دولت کمکی به ما نمی‌کند.” گروه طالبان دست داشتن در این عمل را رد کرد.

قانون منع خشونت علیه زنان با حکم رئیس جمهور تایید شد

کپی رایت عکس Getty Images

رئیس جمهور حامد کرزی، با وجودی انتقادات سیاستمداران و روحانیون محافظه‌کار، قانون منع خشونت علیه زنان را در افغانستان با فرمان تقنینی تایید می‌کند. این قانون مجازات تعرض به زنان را سه تا پنج سال زندان تعیین کرده و برای اولین بار ازدواج کودکان را در افغانستان جرم می‌داند. وقتی این قانون چهار سال بعد به پارلمان رفت، نمایندگان مجلس آن را تایید نکردند و آن را “بی‌خدایی” و علیه شریعت خواندند. زنان از ترس اینکه مبدا این قانون بدون تصویب مجلس از میان برداشته شود، دست به اعتراض زدند.

زنان نامزد شورای ولایتی شدند

کپی رایت عکس BBC

اکمینه یکی از ۳۵۰ زنی است که در انتخابات شورای ولایتی رقابت کرد. او به خاطر انتخاب لباس، پوشیدن لباس سنتی شلوار گشاد و پیراهن بلند مردانه افغانی برجسته است. در یک جامعه محافظه‌کار زنان ممکن است به خاطر نادیده گرفتن سنت‌ها هدف قرار بگیرند

اولین خلبان نیروی هوایی

کپی رایت عکس Getty Images

نیلوفر رحمانی، ۲۳ ساله، اولین فارغ التحصیل خلبان زن در افغانستان که در نیروهای هوایی پس از سقوط طالبان خدمت می‌کند. او تهدیدها علیه خودش و خانواده‌اش را نادیده می‌گیرد. اما در سال ۲۰۱۸ تقاضای پناهندگی در ایالات متحده کرد.

قربانی حمله پهباد

کپی رایت عکس BBC

عایشه کودک ۴ ساله براثر حمله یک پهباد آمریکایی در شرق افغانستان تمام خانواده‌اش را از دست داد و جراحاتی را متحمل شد که زندگی‌اش را تغییر داد. داستان او زمانی به عناوین جهانی تبدیل شد که حامد کرزی، رئیس جمهوری وقت افغانستان زمینه انتقال او را برای مداوا به آمریکا فراهم کرد.

زجرکش کردن فرخنده

کپی رایت عکس Getty Images

فرخنده ملک‌زاده، ۲۷ ساله فارغ التحصیل شرعیات در معرض عموم بعد از اتهام نادرست سوزاندن قرآن توسط جمعیت مهاجم در کابل زجرکش شد. این کشتار وحشیانه باعث اعتراض گسترده زنان در سراسر افغانستان شد.

زنان کوهنورد قله ۱۶ هزارپایی را فتح کردند

کپی رایت عکس Ascend

گروهی از کوهنوردان جوان اولین زنان کوهنورد افغان شدند که قله‌های بی‌نام را در ۱۶ هزار فوت در منطقه کوهستانی ولایت پنجشیر فتح کردند.

مورد رضاگل که خشونت خانوادگی را نشان می‌دهد

کپی رایت عکس Getty Images

رضا گل، زن جوان افغان از ولایت فاریاب که شوهرش بینی‌اش را بریده به بی‌بی‌سی از آزارهایی می‌گوید که در سال‌های پس از ازدواج در سن ۱۵ سالگی کشید. داستان او که مرتبا لت و کوب شده، بسته شده و گرسنگی داده شده، روزنه‌ای است که سطوح عظیم خشونت خانگی در افغانستان را روشن می‌کند.

رویاهای افغان’ برنز گرفت’

کپی رایت عکس Getty Images

تیم روباتیک دختران افغان در اولین رقابت جهانی در سال ۲۰۱۷ در واشنگتن جایزه گرفت. آنها بار دیگر در ۲۰۲۰ سرخط خبرها شدند، زمانی که از پرزه‌جات ماشین، دستگاه تنفس مصنوعی را برای مبارزه با بحران بیماران کووید-۱۹ در کشورشان  ساختند.

جوانترین شهردار زن روی کار می‌آید

کپی رایت عکس Getty Images

ظریفه غفاری، فعال حقوق زنان و کارآفرین افغان جوانترین زن شهردار در سن ۲۶ سالگی شد، که مسئولیت شهرداری میدان شهر ، مرکز ولایت وردک را گرفت.

حمله به زایشگاه غرب کابل

کپی رایت عکس Getty Images

بیست و چهار زن، کودک و نوزاد در حمله افراد مسلح به بخش زایمان در بیمارستان دشت برچی در غرب کابل کشته شدند، حمله‌ای که عمدا قربانیانی را انتخاب کرد که سبب بیشترین تشویش عمومی در افغانستان شود.

ملالی میوند ترور شد

کپی رایت عکس Getty Images

ملالی میوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان به ضرب گلوله در شرق افغانستان کشته شد، آخرین مورد در یک سری قتل‌های هدفمند که مناطق شهری را وحشت‌زده کرد.

در حمله به مکتب دخترانه ده‌ها تن کشته شدند

کپی رایت عکس Getty Images

انفجار در نزدیک مدرسه دخترانه در کابل، پایتخت افغانستان دستکم ۵۰ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی به‌جا گذاشت. این حمله بخشی از حملاتی بود که اقلیت هزاره‌ها را در افغانستان هدف قرار داده است.