جنگ افغانستان؛ گزارش‌ها از سقوط تالقان، سرپل و قندوز به دست طالبان

.

منبع تصویر، Social media

شبه نظامیان طالبان در ادامه نبردهایشان برای در اختیار گرفتن افغانستان، یکشنبه موفق شدند سه شهر مهم تالقان، سرپل و قندوز را تصرف کنند.

مقام‌های دولتی به طور رسمی این ادعای طالبان را تایید نکرده اند، اگرچه وضعیت را "خراب" توصیف کرده‌اند.

سخنگوی طالبان نیز با نشر عکس‌هایی از حضور افراد طالبان در میدان شهر گفته که افراد این گروه به این شهر رسیده اند و زندان عمومی شهر را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

کشتار غیرنظامیان در درگیری‌‌های روزهای گذشته انتقادات شدید جهانی را در پی داشته است.

سقوط قندوز به دست طالبان؛ دولت: نیروهای ویژه اعزام شدند

بنا به گزارش‌ها، طالبان پس از درگیری شدید با نیروهای دولتی، شهر قندوز در شمال افغانستان را تصرف کردند.

اما میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله/کشور می‌گوید عملیات پاکسازی در شهر قندوز آغاز شده و بسیارى مناطق این شهر از "وجود تروریستان" پاکسازى شده و پیشروی نیروهای امنیتی جریان دارد.

پیش از این یک مقام محلی به بی‌بی‌سی گفته بود که بجز فرودگاه (میدان هوایی) همه بخش‌های شهر به دست طالبان افتاده است. پرچم گروه طالبان در مرکز شهر برافراشته شده است.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده صحنه‌های آشفته‌ای از فرار مردم در شهر را نشان می‌دهد و همچنین دیده می‌شود که ساختمان‌ها و مغازه‌ها در آتش می‌سوزند.

سخنگوی طالبان دست داشتن طالبان در آتش سوزی مغازه‌ها رد کرده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آیا افغانستان "تنها و غریب" رها می‌شود؟

پل آدامز، خبرنگار دیپلماتیک بیبیسی

سر ریچارد بارونز، ژنرال پیشین ارتش بریتانیا می‌گوید در پی شکست‌های اخیر در میدان جنگ و خروج احتمالی دیپلمات‌ها و پیمانکاران از کابل در صورت بدتر شدن اوضاع، خطر این وجود دارد که افغانستان خود را "تنها و بی‌دوست" احساس کند.

هنوز خیلی زود است که درباره خروج به سبک سایگون، گمانه‌زنی کنیم؛ به شیوه‌ای که آمریکایی‌ها در آخرین اقدام جنگ در ۱۹۷۵، از ویتنام به سرعت خارج شدند.

اما در روزهای اخیر، بریتانیا و آمریکا خواهان خروج اتباع‌شان از این کشور شده‌اند که نشانگر یک روایت خطرناک از وضعیت است. وضعیتی که طراحان نظامی غربی پس از تصمیم جو بایدن‌، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر نگران آن بودند.

در ماه ژوئن، اسناد طبقه‌بندی شده وزارت دفاع بریتانیا که در ایستگاه اتوبوس در شهر کانتربری توسط یک نفر پیدا شد. یکی از این اسناد تنها به همین نگرانی می‌پرداخت، در مورد لزوم مقابله با "روایت تنها رها کردن" افغانستان.

در این سند آمده بود: برای جلوگیری از سوء تفاهم در مورد "برگشت به صفر" در ادبیات معمولی دیپلماتیک (و نظامی) "بیان دقیق نیاز می‌باشد" .

"برگشت به صفر" عبارتی با تعبیر خاصی است که برای توصیف روند خروج به کار می‌رود که اکنون در آخرین هفته‌های خود قرار دارد. به عبارت دیگر، از ایجاد این تصور خطرناک که ممکن است افغانستان واقعاً "تنها و غریب" باقی بماند، تنها برنامه‌ریزان آگاهی زیادی داشتند.

تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است. حملات هوایی آمریکا همچنان در تلاش برای جلوگیری از پیشرفت طالبان به کار گرفته می‌شود. بریتانیا و ایالات متحده بدون شک توانایی‌ها و ابزار پنهانی در آنجا دارند و به‌شدت برای مهار موج جنگ تلاش می‌کنند.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

طالبان مدعی کنترل زندان عمومی تالقان شده است.

در دو روز گذشته، چهار شهر، مراکز ولایت‌ها از جمله شهر زرنج همجوار با ایران و شهر قندوز در شمال هم‌مرز با با تاجیکستان به دست طالبان افتاده است. درگیری‌های شدید بر سر شهر لشکرگاه در جنوب نیز جریان دارد.

شب گذشته، هواپیماهای بی -۵۲ آمریکایی طالبان را در شهر شبرغان بمباران کرده که به گفته دولت افغانستان حدود ۲۰۰ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

سفارت آمریکا در کابل نیز"حمله جدید خشونت آمیز طالبان به شهرهای افغانستان" را محکوم کرده و گفته است که اقدامات این گروه برای "تحمیل اجباری حکومت خود غیرقابل قبول است".

شهر تالقان، مرکز ولایت تخار حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

توضیح تصویر،

ولایت شمال‌شرقی تخار در سال‌های اخیر ناامن شده است.

آخرین خبرهای جنگ افغانستان: