جنگ افغانستان؛ ادامه حملات طالبان با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس

Afghan security forces in Kunduz in July

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مقام‌های دولتی می‌گویند که نیروهای ویژه هنوز در شهر قندوز حضور دارند

گروه طالبان درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس را رد کرده و جنگجویان این گروه در تلاش گرفتن شهرهای بیشتر به حملات شان ادامه می‌دهند.

روز یک‌شنبه (۱۷ اسد/مرداد) نیروهای طالبان توانستند کنترل سه شهر مهم، شهر استراتژیک قندوز در شمال، هم مرز با تاجیکستان، سرپل و تالقان را به دست بگیرند.

در تازه‌‌ترین مورد، گزارش شده که حملات طالبان در اطراف مزارشریف از سوی نیروهای دولتی و با کمک حملات هوایی دفع شد. عادل شاه، سخنگوی پلیس بلخ، گفت که این حملات هوایی برای عقب راندن طالبان از ساحه (منطقه) "کود و برق" حومه مزارشریف انجام شد.

همزمان گزارش‌هایی هم از حملات طالبان به شهر ایبک، مرکز سمنگان نیز مخابره شده است. گروه طالبان می‌گوید مرکز ولایت را تصرف کرده؛ و همزمان صفی‌الله سمنگانی، معاون والی سمنگان هم تایید کرده که جنگجویان طالبان وارد شهر ایبک شده‌اند.

از سوی دیگر یک سخنگوی طالبان به بی‌بی‌‎سی گفت که آنها اکنون شهر پل خمری، مرکز ولایت بغلان را هدف قرار داده‌اند. بنا به گزارش‌ها، در این شهر درگیری‌های سنگین جریان دارد.

در عین حال براساس گزارش‌های رسیده از افغانستان، نیروهای ویژه به قندوز اعزام شده‌اند و درگیری‌های شدید در خیابان‌های این شهر برای عقب راندن طالبان ادامه دارد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز با شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی برای جلب حمایت آنها در راه اندازی بسیج ملی در برابر پیشروی‌های طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

جنگ در اطراف مزارشریف

گزارش شده که در اطراف شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ نیز جنگ شدیدی جریان دارد، مزارشریف مهمترین شهر تجاری شمالی افغانستان و همرز با کشور ازبکستان است.

به گفته فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان درگیری‌ نیروهای ویژه با شبه نظامیان طالبان در منطقه "کود و برق" ولسوالی دهدادی در حومه مزارشریف جریان دارد و شماری از "تروریست‌ها" کشته و زخمی شده‌اند.

از روز جمعه، پنج مرکز ولایت‌ها به کنترل گروه طالبان درآمده‌اند، که شهر قندوز مهمترین آن است. طالبان علاوه بر پنج شهر، حدود نیمی از ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) را در کنترل خود درآورده است.

تصرف شهر قندوز مهمترین پیشرفت نظامی طالبان در سال‌های اخیر ارزیابی می‌شود. طالبان یک بار این شهر را پنج سال پیش تصرف کرده بودند.

منبع تصویر، ARQ

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هواپیما‌های آمریکایی و دولتی در روزهای گذشته حملات هوایی بر مواضع طالبان انجام داده که بنا به گزارش‌ها شماری از جنگجویان طالبان در نتیجه آن کشته شده‌اند.

در همین حال، روز گذشته، سخنگوی طالبان در مصاحبه با شبکه الجزیره نسبت به ادامه حملات هوایی آمریکا به افراد این گروه هشدار داد. سخنگوی طالبان همچنین مدعی شده در این حملات شماری از غیرنظامیان جانشان را از دست داده‌اند.

پس از اعلام خروج کامل نیروهای آمریکایی تا آخر ماه اوت/آگست خشونت‌ها و درگیری‌ها در سراسر افغانستان افزایش قابل توجه یافته است.

شبه‌نظامیان طالبان ابتدا به ولسوالی‌های دورافتاده و مناطق روستایی حمله ور شدند و حلقه محاصره شهرهای عمده را تنگ‌تر کرده است.

ویدیوها و عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، افراد طالبان را نشان می‌دهند که پس از تصرف شهرها وارد ادارات دولتی شده‌‌اند، در ویدیویی یکی از آنها لباس نظامی مارشال دوستم را به تن کرده است که در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.

برخی از این ویدیوها را سخنگوی طالبان نیز بازنشر کرده است اما منابع مستقل درستی آنها را تایید نکرده‌اند.