جنگ افغانستان؛ دولت نیروهای مردمی را علیه طالبان تجهیز می‌کند

arg

منبع تصویر، Arg

همزمان با تشدید حملات طالبان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز (دوشنبه ۱۸ اسد/مرداد) با شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی بانفوذ و روسای پارلمان و سنا دیدار کرد.

گفته شده است در این نشست بر انسجام، تقویت و تجهیز سریع نیروهای بسیج مردمی (خیزش‌های مردمی) در چارچوب دولت در برابر مخالفان مسلح فیصله صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این نشست از نیروهای امنیتی و دفاعی و بقا و تداوم جمهوریت حمایت صورت گرفته است.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی اخیرا از افراد بانفوذ خواسته در همکاری با نیروهای دولتی علیه طالبان اقدام کنند

جنگ در سه ماه اخیر در افغانستان شدت گرفته است. طالبان نخست کنترل شماری از ولسوالی‌ها و در روزهای اخیر کنترل شماری از شهرها از جمله زرنج، تالقان، قندوز، سرپل و شبرغان را به دست گرفت.

آقای غنی چند روز پیش در یک نشست فوری مجلس نمایندگان و مجلس سنا را نیز از تعطیلات فراخواند و در آن خواهان "بسیج ملی" در مقابل طالبان شد. هر دو مجلس در اعلامیه‌ای حمایت خود را از نیروهای امنیتی و مردمی اعلام کردند.

با شدت گرفتن جنگ در کنار نیروهای امنیتی، در شماری از مناطق نیروهای مردمی نیز در مقابل طالبان به جبهات جنگ آمدند. این نیروها از نداشتن تجهیزات و مهمات شاکی بودند.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

مارشال دوستم و کریم خلیلی

اگرچه شماری از مقام‌ها گفته بودند که نیروهای خارج از دولت را تجهیز نخواهند کرد حالا به نظر می‌رسد با شدت بیشتر جنگ و شکست‌های پی در پی در برخی شهرها دولت به دنبال تنظیم این نیروها در چارچوب نظام و تجهیز آنها برآمده است.

آقای غنی پیش از این گفته بود که در سه ماه گذشته همزمان با خروج نیروهای خارجی و شدت گرفتن جنگ در یک وضعیت غیرمترقبه قرار گرفتند اما تلاش خواهند کرد در شش ماه آینده به وضعیت ثبات کامل برگردند.