جنگ افغانستان؛ صلیب سرخ بین‌المللی خواستار حفاظت از بیمارستان‌ها و غیرنظامیان شد

افغانستان

منبع تصویر، ICRC

کمیته صلیب سرخ بین‌المللی از هر دو طرف درگیر در افغانستات خواستار خویشتن‌داری فوری و حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی مانند بیمارستان‌ها در برابر حملات و هرگونه خسارت ناشی از جنگ در مناطق پرجمعیت شده است.

صدها هزار غیرنظامی با تشدید جنگ در قندوز، لشکرگاه، قندهار و دیگر شهرهای افغانستان در خطر هستند.

از اول اوت، ۴۰۴۲ بیمار زخمی شده با سلاح در ۱۵ مرکز درمانی زیر حمایت صلیب سرخ تحت درمان قرار گرفته اند که نشان دهنده شدت خشونت‌های اخیر است.

در پی افزایش خشونت‌ها، نظر به گزارش ملل متحد، تنها ظرف یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰۰ غیرنظامی جان باخته‌اند.

صندوق جهانی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز می‌گوید تنها ظرف ۷۲ ساعت گذشته ۲۷ کودک در جریان خشونت‌های خونین میان پیکارجویان طالبان و نیروهای دولتی افغانستان جان باخته‌اند.

افزایش درگیری‌ها و پیشروی طالبان در نقاط مختلف افغانستان، نگرانی‌های جهانی نسبت به امنیت و آینده این کشور را به شدت افزایش داده است.

روز دوشنبه، ۹ اوت، یونیسف با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که سطح خشونت علیه کودکان در افغانستان "به طور روزانه رو به افزایش" است.

یونیسف همچنین گزارش کرده که علاوه بر ۲۷ کودک که در جریان این نبردها کشته شده‌اند، ۱۳۶ کودک دیگر هم در سه استان خوست، قندهار و پکتیا زخمی شده‌اند.

سامانتا مورت از دفتر یونیسف در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "مدت مدیدی است که افغانستان یکی از بدترین مناطق جهان برای کودکان بوده اما همین وضع طی چند هفته اخیر و حالا هم هر ساعت وخیم‌تر شده است".

بنا به گزارش یونیسف کودکان علاوه بر این که جان خود را بر اثر بمب‌های کنار جاده‌ای از دست می‌دهند، در جریان تبادل آتش میان گروه‌های درگیر هم کشته و یا زخمی می‌شوند.

یک مادر به یونیسف گفته که همین آخر هفته گذشته در حالی که اعضای خانواده در خواب بودند، با افتادن یک گلوله انفجاری در داخل محوطه خانه، آتش‌سوزی به راه افتاده و فرزند ۱۰ ساله او دچار سوختگی شدید شده است.

یونیسف از هر دو سوی مخاصمه خواسته که به هنگام نبرد از سلامت کودکان و ایمنی آنها اطمینان حاصل کنند.

ادامه حملات طالبان با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس

گروه طالبان درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس را رد کرده و جنگجویان این گروه در تلاش گرفتن شهرهای بیشتر به حملات شان ادامه می‌دهند.

طالبان تاکنون به تقاضاهای بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس توجه نشان نداده است.

روز یک‌شنبه گزارش شد نیروهای طالبان توانستند کنترل سه شهر مهم و استراتژیک قندوز در شمال، هم مرز با تاجیکستان، سرپل و تالقان را به دست بگیرند.

در تازه‌‌ترین مورد، گزارش شده که حملات طالبان در اطراف مزارشریف از سوی نیروهای دولتی و با کمک حملات هوایی دفع شد.

همزمان گزارش‌هایی هم از حملات طالبان به شهر ایبک، مرکز سمنگان نیز مخابره شده است.

از سوی دیگر یک سخنگوی طالبان به بی‌بی‌‎سی گفت که آنها اکنون شهر پل خمری، مرکز ولایت بغلان را هدف قرار داده‌اند. بنا به گزارش‌ها، در این شهر درگیری‌های سنگین جریان دارد.

در عین حال براساس گزارش‌های رسیده از افغانستان، نیروهای ویژه به قندوز اعزام شده‌اند و درگیری‌های شدید در خیابان‌های این شهر برای عقب راندن طالبان ادامه دارد.

هواپیما‌های آمریکایی و دولتی در روزهای گذشته حملات هوایی بر مواضع طالبان انجام داده که بنا به گزارش‌ها شماری از جنگجویان طالبان در نتیجه آن کشته شده‌اند.

در همین حال، روز گذشته، سخنگوی طالبان در مصاحبه با شبکه الجزیره نسبت به ادامه حملات هوایی آمریکا به افراد این گروه هشدار داد. سخنگوی طالبان همچنین مدعی شده در این حملات شماری از غیرنظامیان جانشان را از دست داده‌اند.

پس از اعلام خروج کامل نیروهای آمریکایی تا آخر ماه اوت/آگست خشونت‌ها و درگیری‌ها در سراسر افغانستان افزایش قابل توجه یافته است.

شبه‌نظامیان طالبان ابتدا به ولسوالی‌های دورافتاده و مناطق روستایی حمله ور شدند و حلقه محاصره شهرهای عمده را تنگ‌تر کرده است.

بیشتر بخوانید