امرالله صالح خود را 'سرپرست مشروع' مقام ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد

.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

امرالله صالح از مخالفان سرسخت گروه طالبان است

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفته است که بر اساس قانون اساسی و در غیاب محمد اشرف غنی، خود را 'سرپرست مشروع ' مقام ریاست جمهوری می داند. او گفت که برای تحکیم جایگاهش با تمام اقشار افغانستان و رهبران قومی در تماس است.

امرالله صالح روز سه شنبه (۱۷ اوت) با پخش یک پیام صوتی در توییتر طالبان را «گروه نیابتی تروریستی» خواند و گفت با انحصار قدرت آنها مخالف است. او گفت که جنگ در افغانستان پایان نیافته است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان به همراه حمدالله محب، مشاور شورای امنیت و فاضل فضلی، رئیس پر قدرت "ارگان‌های محل" یکشنبه گذشته زمانی که نیروهای طالبان به دروازه‌های کابل رسیده بودند، از پایتخت خارج شدند. گزارش شده که اشرف غنی امرالله صالح را در جریان برنامه فرار خود قرار نداده بود.

هرچند نیروهای طالبان کنترل کابل را به دست گرفته اند، رهبری سیاسی آنها در قطر حضور داشت و روشن نبود که چه کسی رهبری را از ارگ ریاست جمهوری به دست خواهد داشت.

از طرف دیگر، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه که در کابل حضور دارند، در دو روز گذشته با انتشار ویدئو تلاش کردند تا به مردم اطمینان دهند و به حفظ آرامش کمک کنند.

آقای صالح، سه روز بعد از ورود نیروهای طالبان به کابل، در حالی مردم را به مقاومت علیه این گروه دعوت می کند که روشن نیست در کدام نقطه‌ از افغانستان بسر می برد.

او یکی از مخالفان سرسخت طالبان است و همواره پاکستان را "عقبه" اصلی طالبان خوانده است.

اظهارات آقای صالح در حالی منتشر می‌شود که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، روز سه شنبه برای اولین بار در برابر رسانه‌ها ظاهر شد و گفت که رهبران این گروه در تلاشند تا یک دولت فراگیر اسلامی را در روزهای آینده ایجاد کنند. آقای مجاهد گفت که هنوز ساختار نظام آینده، رهبری و زمان ایجاد نظام پیش‌رو روشن نیست.

او افزود که گروه طالبان دنبال انتقام نیست و به همین دلیل عفو عمومی اعلام شده است تا جنگ ختم شد. مجاهد گفت آنها قرار ورود به کابل را، قبل از موافقت سیاسی منتفی می‌دانستند اما فرار اشرف غنی، و خلاء امنیتی و رهبری در کابل آنها را مجبور به ورود قبل از موعد کرد.

اخبار مرتبط: