آمریکا: طالبان اجازه 'عبور امن' برای رسیدن به فرودگاه کابل را می‌دهد

هواپیمای کام ایر در روز یکشنبه در کابل

منبع تصویر، Getty Images

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، روز سه شنبه گفته است که طالبان به دولت آمریکا گفته است که به غیرنظامیانی که خواستار رسیدن به فرودگاه بین المللی کابل برای خروج از افغانستان هستند اجازه "عبور امن" خواهد داد.

او در کنفرانسی خبری در کاخ سفید همچنین گفت که به اعتقاد آمریکا عملیات تخلیه می تواند تا روز ۳۱ اوت ادامه یابد و آمریکا در این زمینه سرگرم گفت و گو با طالبان درباره یک جدول زمانی دقیق است.

با این حال آقای سالیوان اذعان کرد که برخی غیرنظامیانی که سعی دارند خود را به فرودگاه بین المللی کابل برسانند به سد طالبان برخورد کرده اند.

او افزود که "شمار خیلی بزرگی" به فرودگاه رسیده اند و مشکل سایرین با طالبان مطرح شده است.

مقام های پنتاگون گفته اند که بعد از اختلال روز دوشنبه، پروازها از سر گرفته شده و علیرغم هوای نامساعد در حال تسریع است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه مشترکی با وزارت دفاع این کشور از تامین امنیت فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل به وسیله ارتش ایالات متحده خبر داده بود. براساس آن بیانیه نظامیان آمریکایی کنترل برج مراقبت و مدیریت پروازها را هم بر عهده خواهند داشت.

ورود طالبان به کابل در روز یکشنبه با هجوم صدها نفر از ساکنان این شهر به فرودگاه کرزی همراه بود و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی افرادی را در فرودگاه نشان می داد که عاجزانه برای ترک کشور به سوی یک هواپیمای سی-۱۷ می دوند و از کنار آن آویزان می شوند.

همزمان سربازان آمریکایی بیشتری وارد کابل شده اند و شمار بیشتری درحال اعزام به آنجا هستند، به طوری که انتظار می رود حدود شش هزار سرباز در روزهای آتی مشغول تامین امنیت فرودگاه باشند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، فاش کرد که افسران ارتش آمریکا "روزی چندین بار" درباره پرهیز از درگیری در فرودگاه با فرماندهان طالبان در تماس هستند.

ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا که مسئول اصلی نیروهای آمریکایی در کابل است)، در سفری از پیش اعلام نشده در روز سه شنبه وارد کابل شد.

او گفت که پروازهای خروجی "به سرعت در حال گسترش" است.

او روز یکشنبه درباره خروج امن از کابل با رهبران طالبان در دوحه قطر به توافق رسیده بود.

آقای مکنزی گفت: "از آن ها خواستم مواظب باشند در فرآیند تخلیه اختلال ایجاد نکنند و روشن کردم که هرگونه حمله ای با نیروی شدید ... مواجه خواهد شد."

"حفاظت از جان غیرنظامیان آمریکایی و شرکای ما برای من در اولویت است و همه گام های لازم برای اطمینان از خروجی امن و موثر را برمی داریم."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تلاش برای عبور از دیوار فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل برای فرار از افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

جیک سالیوان در کاخ سفید گفت که مقام های آمریکایی درگیر یک فرآیند "ساعت به ساعت" برای اطمینان از تعهد طالبان به دادن اجازه عبور امن به غیرنظامیانی است که می خواهند کشور را ترک کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن طالبان را به عنوان حاکمان مشروع افغانستان به رسمیت می شناسد گفت که هنوز نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد چون کارنامه طالبان در زمینه رعایت موازین بین المللی حقوق بشر "مثبت نبوده است."

در تحولی دیگر دولت آمریکا می گوید درحال تحقیق درباره بقایای جسدی است که در حفره محل بسته شدن چرخ های یک هواپیمای ترابری نظامی این کشور پیدا شد.

نیروی هوایی آمریکا در بیانیه ای گفت که یکی از هواپیماهایش روز دوشنبه در فرودگاه کابل به زمین نشست و صدها غیرنظامی افغان آن را دوره کردند.

در این بیانیه آمده است: "با توجه به اوضاع وخیم امنیتی که هر لحظه بدتر می شد، خدمه سی-۱۷ تصمیم گرفتند در اسرع وقت فرودگاه را ترک کنند."

گفته می شود حداقل دو نفر با سقوط از هواپیما بعد از آنکه بر فراز کابل ارتفاع گرفته بود کشته شدند.

این هواپیما بعدا با تغییر مسیر به پایگاهی در قطر رفت.

نیروی هوایی آمریکا گفت: "هواپیما درحال حاضر زمین گیر است تا جمع آوری بقایای انسانی کامل شود و هواپیما پیش از بازگشت به سرویس مورد بازرسی قرار گیرد."