بوریس جانسون در پارلمان بریتانیا به 'خیانت' به مردم افغانستان متهم شد

بوریس جانسون

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

بوریس جانسون در دفاع از عملکرد دولت خود گفت که متحدان بریتانیا در ناتو هیچ تمایلی برای حفظ نیروهای خود در افغانستان بدون حمایت آمریکا نداشتند

جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا درباره تحولات افغانستان شاهد شدیدترین انتقادها از دولت بوریس جانسون بود که نمایندگان را برای تشکیل جلسه‌ای فوری فراخوانده است.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب مخالف کارگر، آقای جانسون را به "خیانت" به مردم افغانستان متهم کرد و ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا و هم‌حزبی آقای جانسون، از همراهی دولت این کشور با برنامه‌های خروج آمریکا از افغانستان به شدت انتقاد کرد و گفت دولت امیدوار بوده "یک‌شبه همه چیز روبراه شود."

خانم می این سوال را مطرح کرد که چنین بحرانی چه پیامی درباره عزم و اراده غرب برای دفاع از ارزش‌هایش خواهد داشت.

ناکامی اطلاعاتی، غافلگیر شدن دولت از پیشروی سریع طالبان و نداشتن ارزیابی درست از قدرت دولت افغانستان و همین طور نداشتن برنامه مناسب برای خروج شهروندان بریتانیایی و افغان‌هایی که برای این کشور کار می‌کردند، از جمله مهم‌ترین انتقادها از دولت بوریس جانسون بعد از حدود دو دهه حضور نظامی بریتانیا در افغانستان بود.

آقای جانسون در دفاع از عملکرد دولت خود گفت که متحدان بریتانیا در ناتو هیچ تمایلی برای حفظ نیروهای خود در افغانستان بدون حمایت آمریکا نداشتند.

طالبان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به سرعت در مناطق مختلف پیشروی کردند و در نهایت بعد از فرار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و سقوط دولت، در عرض یک روز کنترل کابل را به دست گرفتند.

بوریس جانسون به نمایندگان مجلس عوام بریتانیا گفت که "ماموریت اصلی" ناتو در افغانستان که "پاکسازی تروریست‌های القاعده" در این کشور بود موفقیت‌آمیز بوده است.

آقای جانسون بهبود وضعیت آموزشی و حقوق زنان و همین طور برگزاری انتخابات آزاد در افغانستان را از نتایج حضور نیروهای نظامی ائتلاف غرب در افغانستان دانست.

او درباره وضعیت خروج شهروندان بریتانیایی هم گفت که طالبان اجازه داده برنامه انتقال از فرودگاه کابل انجام شود.

"بحران هولناک انسانی"

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

نیروهای بریتانیایی در فرودگاه کابل برای خروج شهروندان این کشور و گروهی از شهروندان افغان تلاش می‌کنند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، آقای جانسون را به "خیانت" به مردم افغانستان متهم کرد و گفت بریتانیا با "تهدیدهای جدیدی علیه امنیت خود و یک بحران هولناک انسانی" روبرو شده است.

آقای استارمر از ناکامی دولت بریتانیا در برنامه‌ریزی مناسب برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان در طی یک سال و نیم گذشته هم انتقاد کرد.

او گفت: "همه آنچه در ۲۰ سال گذشته به دست آوردیم، ممکن است به باد برود؛ این هزینه سهل‌انگاری در رهبری است."

تلاش‌ها برای خارج کردن نیروهای بریتانیایی و دیگر شهروندان خارجی از افغانستان هم‌زمان با تثبیت قدرت طالبان ادامه دارد و بسیاری در فرودگاه کابل بلاتکلیف و سرگردان مانده‌اند.

بریتانیا موافقت کرده است که تا ۲۰ هزار پناهجوی افغان را طی چند سال آینده بپذیرد که پنج هزار نفر از آنها قرار است در سال جاری میلادی به بریتانیا بروند.

تصاویر تکان‌دهنده از فرودگاه کابل در روز ورود طالبان به این شهر، که با هجوم جمعیت به سوی هواپیماها برای خروج از افغانستان و کشته شدن چند نفر در رسانه‌های دنیا منعکس شد، موجی از انتقاد را علیه دولت‌های غربی برانگیخت.