پیام اشرف غنی از امارات: توطئه جانی در کمینم بود

اشرف غنی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

امارات می گوید به دلایل انساندوستانه اشرف غنی و خانواده اش را پذیرا شده است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان، در یک پیام ویدیویی جدید از امارات متحده عربی گفته است که مجبور به ترک کشور شده چون مسئولان امنیتی به او گفته بودند که "توطئه جانی" در کمین او است.

او گفت که طالبان پس از خروجش وارد ارگ ریاست جمهوری شده‌اند و "اتاق به اتاق" می‌گشته‌اند: "طالبان گفته بودند که تا من در قدرت باشم راه مسالمت‌آمیزی وجود نخواهد داشت."

آقای غنی بار دیگر گفت که برای جلوگیری از خونریزی و فاجعه افغانستان را ترک کرده وگرنه به گفته او وضعیت افغانستان شبیه سوریه و یمن می‌شده است.

آقای غنی گزارش‌ها درباره خارج کردن پول از افغانستان را تکذیب کرده و گفته است که حتی نرسیده دمپایی‌اش را عوض کند و کفش بپوشد.

آقای غنی روز یکشنبه هم‌زمان با رسیدن طالبان به کابل از افغانستان گریخت. امروز دولت امارات متحده عربی تایید کرد که اشرف غنی را به دلایل انسان‌دوستانه در این کشور پذیرفته است.

آقای غنی که ۷۲ سال دارد با انتقاد شدید سایر سیاستمداران کشورش روبرو شده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته: "او در برابر پروردگار پاسخگو خواهد بود و ملت هم درباره او قضاوت خواهد کرد."

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم روز دوشنبه طی نقطی از فرار دولت افغانستان زیر فشار طالبان انتقاد کرد.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده دیگر اشرف غنی را به عنوان یک مقام در افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد.

با این حال وزارت خارجه آمریکا گفته از آنجا که انتقال رسمی قدرت صورت نگرفته آمریکا همچنان از او به عنوان "رئیس جمهور غنی" یاد می کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اشرف غنی در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد گفت: "من با لباس ، کفش و عمامه ام بیرون آمدم ... با دستان خالی به کشور میزبان آمدم. فرصت نیافتم دمپایی از پا در بیاورم و کفش بپوشم. من هیچ چیزی با خود خارج نکردم."

آقای غنی از گفت‌وگوهای صلحی که از سوی عبدالله عبدالله، رئیس شورای ملی مصالحه و حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان استقبال کرده است.

امروز اعلام شد که این دو نفر به همراه فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا با انس حقانی، عضو هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان در کابل دیدار کرده اند.

اشرف غنی مدعی شد که قصد فرار و جلای وطن نداشته و در حال مشورت با دیگران است تا دوباره به افغانستان بازگردد.

او خطاب به مردم افغانستان گفت "اگر کسی به شما گفت رئیس‌جمهورتان شما را فروخت و برای منافع مالی و حفظ جانش فرار کرد، باور نکنید."

این اولین بار نیست که امارات متحده عربی به رهبران فراری یا مخلوع سایر کشورها پناه می دهد. بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پاکستان در دهه ۱۹۹۰ پیش از بازگشت به قدرت در دبی زندگی می کرد.

با این حال فرانک گاردنر خبرنگار امنیتی بی بی سی می گوید امارات که میزبان شمار بزرگی از کارگران مهمان از افغانستان و پاکستان است نمی خواهد از این کشور به عنوان سکویی سیاسی استفاده شود.

آقای غنی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید و در سال ۲۰۲۰ دوباره انتخاب شد.

او پیشتر در سال جاری نگرانی ها درباره پیروزی نظامی طالبان را رد کرد: "افغانستان ویتنام نیست. دولت درحال فروپاشی نیست."