هرج و مرج در فرودگاه کابل؛ بریتانیا نسبت به حمله 'قریب‌الوقوع انتحاری' هشدار داد

بریتانیا تا حال حدود شش هزار نفر را تخلیه کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بریتانیا تا حال حدود شش هزار نفر را تخلیه کرده است

نیروهای دفاعی بریتانیا از احتمال حمله "کشنده" انتحاری در حومه میدان هوایی (فرودگاه) کابل هشدار داده‌اند.

یکی از مقام‌های وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید آنها گزارش‌هایی مبنی بر حمله "قریب‌الوقوع کشنده انتحاری" در میدان هوایی کابل دارند.

وزارت خارجه بریتانیا شب گذشته رهنمود جدیدی برای شهروندان بریتانیا منتشر کرد و از آنها خواست که به میدان هوایی نروند و اگر آنجا هستند، از میدان دور شوند و منتظر رهنمود جدید بمانند.

جیمز هیپی، از مقام‌های وزارت دفاع بریتانیا گفت که آنها گزارش موثق از حمله قریب‌الوقوع دارند. این مقام بریتانیایی از گروهی که پشت این حمله قرار دارند، نام نبرد.

آمریکا در مورد احتمال این حمله اظهار نظر نکرده است. گروه طالبان کشورهای غربی را مسئول وضعیت میدان هوایی کابل می‌دانند.

کشورهای غربی و اروپایی قرار است تا ۳۱ اوت، یعنی ۵ روز دیگر، شهروندان، همکاران، همپیمانان و نیروهایشان را از افغانستان خارج کنند. این مهلت تمدید نشده و گروه طالبان هم گفته اند که این مهلت را تمدید نخواهند کرد.

روز گذشته پنتاگون اعلام کرد که تا حال بیشتر از ۸۰ هزار را تخلیه کرده اند. دولت بریتانیا هم گفته است حدود ۶ هزار را تخلیه کرده است.

آقای هیپی گفت به دلیل خطر موجود، تدابیر جدیدی در حال اجرا است که همه امور را پیچیده‌تر کرده است. بریتانیا و فرانسه ماموریت تخلیه خود را تا جمعه تمام می‌کنند.

پس از اعلام طالبان مبنی بر عدم تمایل آنها برای خروج شهروندان افغانستان از این کشور، ورود افغان‌ها به فرودگاه بسیار سخت شد و این موضوع حتی مشمول کسانی شد که مجوز پرواز به خارج داشتند.

بنابر گزارش‌ها شهروندان افغانستان در ا‌یست‌های بازرسی منتهی به فرودگاه متوقف می‌شوند و مشخص نیست چه کسانی آنها را متوقف می‌کنند.