شمار کشته‌‌شدگان حمله به فرودگاه کابل به ۱۷۰ نفر رسید

فرودگاه کابل

منبع تصویر، Getty Images

یک مقام وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان که نخواسته نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که شمار کشته شدگان حمله روز پنج شنبه به فرودگاه کابل از ۹۰ نفر به بیش از ۱۷۰ نفر رسیده است.

هنوز به طور رسمی این آمار تایید نشده اما برخی خبرگزاری‌ها نیز آمار مشابهی را منتشر کرده‌اند و بی‌بی‌سی درصدد تایید این خبر است.

کشته شدگان در انفجار در فرودگاه کابل بیشتر غیرنظامیان افغان بودند. مرگ سیزده سرباز آمریکایی، دو تبعه بریتانیایی و فرزند یک شهروند بریتانیایی دیگر نیز تایید شده است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا امروز اعلام کرد که تنها یک حمله انتحاری در فرودگاه کابل انجام شده و انفجار دوم به وقوع نپیوسته است.

پیشتر در خبرها آمده بود که دو حمله انتحاری بیرون درهای ورودی پر از جمعیت فرودگاه بین‌المللی کابل رخ داده است.

طالبان می‌گوید که ۲۸ عضو این گروه هم در این انفجار کشته شده اند.

پیشتر یک مقام وزارت بهداشت افغانستان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفته است که شمار کسانی که در حمله دیروز فرودگاه کابل کشته شدند به ۹۰ نفر رسیده و شمار مجروحان هم ۱۵۹ نفر است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)‌ نیز ابتدا از کشته شدن ۱۲ نظامی آمریکایی و زخمی شدن ۱۳ سرباز خود خبر داده بود که اکنون به ۱۳ نفر رسیده است. پنتاگون گفت یکی از نظامیان دیگر زخمی جان باخته است.

بنا بر گزارش ها، مهاجمان ناشناس در کنار در ورودی ابی ( Abbey Gate)، که طی روزهای اخیر نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در آن مستقر بودند دست به این عملیات زده اند.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده سنتکام،‌ در بیانیه خود تاکید که علیرغم این حمله، عملیات هوایی آمریکا برای خروج پناهجویان افغان و شهروندان خارجی ادامه خواهد یافت.

او گفت که انتظار دارد حملاتی از این دست ادامه پیدا کند و وعده داد که آمریکا علیه عوامل حمله تلافی کند.

فرمانده سنتکام گفت که دو بمبگذار انتحاری که برآورد می شود از پیکارجویان داعش بوده اند این حمله را انجام داده اند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه داعش

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از طرف دیگر، شبکه اعماق وابسته به داعش می گوید که این گروه مسوولیت حمله را برعهده می گیرد.

در بیانیه داعش آمده است که یک بمب گذار انتحاری این گروه - که عبدالرحمان لوگری معرفی شده است - جلیقه مواد منفجره خود را در میان تجمع "همدستان" افغان و نیروهای آمریکایی در بارون نزدیک فرودگاه منفجر کرد.

قرار است که جو بایدن تا کمتر از یک ساعت دیگر درباره این واقعه از کاخ سفید برای مردم کشورش سخنرانی کند.

این انفجارها چند ساعت پس از آن رخ داد که آمریکا و متحدانش درباره خطری جدی از جانب گروه داعش هشدار داده بودند.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، تعداد زیادی جسد را نشان داد. و این که بعضی از مجروحان با فرغون جابجا شدند.

در پی این واقعه، کاخ سفید اعلام کرد که دیدار روز پنجشنبه نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و جو بایدن به جمعه موکول شده است.

پیشتر، یک منبع در وزارت دفاع بریتانیا گفت: اطلاعی از وارد آمدن تلفات به نیروهای بریتانیایی در دست نیست اما هنوز نمی توان در این مورد اطمینان کامل داشت."

نیروهای بریتانیایی و آمریکایی اخیرا در ابی گیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی مستقر بوده اند.

واکنش ها

رهبران خارجی و چهره های بین المللی در کنار شخصیت های افغان و نیز گروه طالبان این حمله را محکوم کرده اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا با صدور بیانیه‌ای با خانواده نظامیان کشته شده ابراز همدردی کرده و گفته است: این فاجعه که هرگز نباید اتفاق می افتاد پی به بردن به عمق اندوه ما را دشوارتر می کند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، آن چه حملات ناجوانمردانه و غیرانسانی توصیف کرده را در توییتر محکوم کرد و افزود: انجام همه اقدامات برای تامین امنیت مردم در فرودگاه ضروری است.

او گفت: جامعه بین المللی باید همکاری نزدیکی داشته باشد تا از تجدید حیات تروریسم در افغانستان و ورای آن جلوگیری کند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز با محکوم کردن این حمله گفت: اولویت ما این است که هرچه سریعتر افراد بیشتری را به محل امن منتقل کنیم.

از زمانی که طالبان کنترل کابل را در دست گرفتند و عملیات تخلیه هوایی آغاز شد، بیش از ۹۵ هزار نفر از طریق فرودگاه کابل افغانستان را ترک کرده اند.

بسیاری از کشورها از جمله کانادا، هلند و دانمارک به پروازهای خود پایان داده اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است هنوز امیدوار است که فرانسه بتواند چند صد نفر دیگر را از افغانستان خارج کند. آقای مکرون گفته است که چند ساعت آینده بسیار خطرناک خواهد بود.

قبل از پایان ضرب‌الاجل روز سه شنبه که طبق آن قرار است آمریکا کنترل فرودگاه کابل را تحویل دهد، هزاران سرباز هنوز با استفاده از این فرودگاه، خاک افغانستان را ترک کنند.

مقام های غربی از قبل نسبت به وقوع حملات قریب الوقوع گروه داعش هشدار داده و از جمعیتی که بیرون ورودی‌های فرودگاه کابل جمع شده بودند، خواسته بودند فرودگاه را ترک کنند.

اما امروز تصاویر چندانی از اطراف فرودگاه در دست نبوده و معلوم نیست که آیا مردم به این اخطارها توجه کرده بودند یا نه.

با روی کار آمدن طالبان، ده‌ها هزار نفر از مردم افغانستان همچنان در فرودگاه کابل هستند و امیدوارند که بتوانند این کشور را ترک کنند.