واکنش‌های متفاوت پیکارجویان جهادی به انفجار مرگبار فرودگاه کابل

  • بخش مانیتورینگ
  • بی‌بی‌سی
فرودگاه کابل

منبع تصویر، Getty Images

وبسایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی متعلق به گروه‌های اسلامگرا یا "جهادی" نسبت به انفجارهای مرگبار روز گذشته در فرودگاه کابل که داعش مدعی انجام آن شده واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند. برخی از این رسانه‌ها این حمله را مورد انتقاد قرار داده و بعضی دیگر از مرگ نظامیان آمریکایی ابراز شادمانی کرده‌اند.

تنها چند ساعت پس از این حمله، داعش در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از اعضای آن جلیقه انفجاری خود را در نزدیکی فرودگاه کابل و "در میان ازدحام مترجمان و همدستان ارتش آمریکا [که به نفرات آن خدمت کرده‌ بودند] منفجر کرده است."

به نوشته رسانه‌های خبری، در این انفجارها دست کم ۹۰ نفر کشته و ۱۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

ستایش از بمب‌گذاری

تعدادی از سایت‌های حامی داعش در پیام‌رسان تلگرام از این حمله استقبال کرده و با ستایش از آن، اطلاعیه داعش در ادعای پذیرش مسئولیت این حمله را به اشتراک گذاشته‌اند.

رسانه معروف‌ العادیات پوستری را به اشتراک گذاشت با این مضمون که جنگ علیه آمریکا پایان نیافته است. این رسانه افزوده است که "دولت اسلامی هر روز نیرومندتر می‌شود."

العادیات در پوستر دیگری به ستایش و تجلیل از عامل این بمب‌گذاری پرداخته است.

المرهفات، یکی دیگر از رسانه‌های فعال جهادی، پوستری حاوی ادعای داعش در مورد مسئولیت این حمله و نام و عکس فرد مهاجم را منتشر کرده است.

وارث القسام، از حامیان شناخته شده القاعده هم که منتقد داعش بوده از این عملیات استقبال کرده است. او در پستی در کانال خود درتلگرام نوشته است که صرفنظر از اینکه این حمله چه عواقبی برای طالبان خواهد داشت، کشتن پرسنل نظامی آمریکا باید مایه شادمانی همه مسلمین باشد.

او کسانی را که از کشتن شهروندان آمریکایی ابراز خشنودی نکرده‌اند هدف انتقاد قرار داده است.

انتفاد از داعش

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

طالبان انفجار فرودگاه را محکوم کرده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در تعدادی از حساب‌ها، داعش هدف انتقاد قرار گرفته است.

الذهابی که یکی از مدافعان سرسخت گروه اسلامگرای هیئت تحریر الشام مستقر در سوریه است، با انتقاد از این حمله، داعش را متهم کرده است که این عملیات را صرفا برای تبلیغ و قرار گرفتن در کانون توجه عموم انجام داده است. او همچنین از مکان و زمان این حمله انتقاد کرده است.

عبدالله المحسینی، روحانی جهادی مشهور که او نیز در سوریه مستقر است از طریق کانال خود در تلگرام داعش را هدف حمله شدید لفظی قرار داده است. او گفته است که "این گروه جهادی پس از سال‌ها بی تحرکی در افغانستان، به نظامیان آمریکایی در حال عقب‌نشینی حمله کرده و در جریان آن، ده‌ها غیرنظامی افغان را کشته است."

بعضی از حساب‌های متعلق به اسلامگرایان در تلگرام ادعای مسئولیت این حمله را به صورت خبری درج کرده و شمار تلفات آمریکاییان را مورد تاکید قرار داده‌اند.

آخرین نسخه هفته‌نامه داعش به نام النباء که شامگاه ۲۶ اوت منتشر شد حاوی تفسیر و توضیحی در مورد افغانستان نیست.

این هفته‌نامه در شماره قبلی که روز ۱۹ اوت منتشر شد، برای اولین بار به تفسیر تسلط طالبان بر افغانستان پرداخت و متعهد شد که "مرحله جدیدی از جهاد" آغاز خواهد شد هرچند این متن حاوی تهدید خاصی علیه فرودگاه کابل نبود.