حمله به فرودگاه کابل؛ آنچه تا کنون می‌دانیم

.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گارد طالبان در محل انفجار روز گذشته

دو حمله کننده انتحاری داعش "شاخه خراسان" خود را در میان تجمع عملیات خروج در فرودگاه کابل منفجر کردند.

آمار قربانیان اوایل امروز حدود دست‌کم ۹۰ کشته از جمله ۱۳ نظامی آمریکایی و ۱۵۰ زخمی اعلام شد. اما یک مقام وزارت بهداشت به بی‌بی‌سی گفت آمار کشته‌ها به بیش از ۱۷۰ نفر رسیده است.

حمله اول در ساعت ۶ عصر به وقت محلی در نزدیک هتل "بارُن" رخ داد و حمله کننده دیگری در میان جمعیت دروازه‌ ورودی "ابی گیت" میدان هوایی/فرودگاه بین المللی کابل خود را منفجر کرد.

محکومیت جهانی حمله انتحاری خونین روز گذشته (پنجشنبه، ۴ شهریور/سنبله) به عملیات خروج از فرودگاه کابل و انتقادها از جو بایدن همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل متحد امروز گفت کسانی که مسئول "حمله وحشتناک به غیرنظامیان پریشان" در کابل هستند "دستگیر و به دادگاه سپرده شوند".

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در بخشی از سخنانش در واکنش به حمله گفت: "ما نمی‌بخشیم. ما فراموش نمی‌کنیم. ما شما را هرجا باشید تعقیب می‌کنیم تا به جزای اعمالتان برسانیم."

بایدن افزود: "ما خشمگین و دلشکسته هستیم."

شمار کشته‌شدگان غیرنظامی به حدود ۷۷ نفر و زخمیان به دستکم ۱۴۰ نفر رسیده است.

روز گذشته، مرگ‌بارترین روز برای آمریکا در افغانستان در یک دهه گذشته بود.

منبع تصویر، Getty Images

طالبان گفته که در حمله روز گذشته، به افراد طالبان آسیبی نرسیده است.

پنتاگون تاکنون مرگ ۱۳ نظامی این کشور در حملات را تایید کرده است. آخرین آمار زخمی‌ها در میان نظامیان آمریکایی ۱۸ نفر گزارش شده است.

ژنرال کنت مکنزی، فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) پس از حمله گفت که تهدید "داعش خراسان" همچنان شدید است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سربازان بریتانیایی در در ورودی هتل بارن

ژنرال مکنزی در پاسخ به این سوال که بمبگذاران چطور به نیروهای آمریکایی رسیدند گفت که "آشکارا قصوری" از سوی نیروهای طالبان هنگام بازرسی مردم در بیرون فرودگاه روی داده است.

او گفت که آمریکا و طالبان در این هدف "اشتراک دارند".

جو بایدن به خاطر اتکا به طالبان برای تامین امنیت فرودگاه کابل با انتقاد مواجه شده است.

آقای بایدن گفت:"این موضوع اعتماد نیست، موضوع منافع متقابل است... اما تاهنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که به فرماندهان ما در محل در این زمینه به من داده باشد که تبانی (میان طالبان و داعش) صورت گرفته است."

از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، نیز پرسیده شده بود که چرا ایالات متحده باید به خواسته‌های طالبان توجه کند.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

گفته می‌شود اولین بمب‌گذار انتحاری خود را در این محل منفجر کرده است.

پزشکان و پرستارانی که شب گذشته در بیمارستان ایمرجنسی کابل کار کرده اند می‌گویند با کمبود کادر درمانی که پس از تسلط طالبان بر کابل مواجه شده اند.

مرکز ایمرجنسی کابل، که توسط یک نهاد خیریه بین المللی اداره می‌شود گفته که در کمتر از دو ساعت نخست پس از انفجار ۶۰ زخمی به این مرکز رسیدند که ۱۶ نفرشان تا رسیدن به این مرکز جان باختند.

ترکیه که قرار بود مسئولیت تامین امنیت فرودگاه کابل پس از ماه اوت را بگیرد، نیز اعلام کرده که نیروهایش که درحال خروج هستند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت: "طالبان، چه بخواهیم و چه نخواهیم، کنترل را در دست دارند - عمدتا کنترل کشور، مسلما کنترل شهر کابل. و همکاری با آنها برای تسهیل و اطمینان از خروج مهم بوده است".

در حال حاضر حدود ۵۸۰۰ سرباز آمریکایی و یک هزار سرباز بریتانیایی در فرودگاه کابل مستقر هستند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

محل انفجار روز گذشته