فهیم دشتی سخنگوی 'جبهه مقاومت ملی' افغانستان کشته شد

فهیم دشتی

منبع تصویر، Social Media

"جبهه مقاومت ملی" افغانستان خبر داد که فهیم دشتی سخنگوی این جبهه و ژنرال عبدالودود زره، خواهرزاده‌ احمدشاه مسعود، در درگیری در پنجشیر کشته شده‌اند.

فهیم دشتی روزنامه‌نگار، تحلیلگر سیاسی و مشاور رسانه‌ای و مدتی هم رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان بود و به احمد شاه مسعود بسیار نزدیک بود.

هنوز چگونگی وقوع حادثه که منجر کشته شدن آقای دشتی و ژنرال ودود شده مشخص نیست.

احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود در اینستاگرام نوشت که فهیم دشتی "در حمله به احمدشاه مسعود چشم‌اش آسیب دید و در حمله دیگر به پنجشیر جان‌اش را از دست داد."

فهیم دشتی در جریان حمله دو مهاجم انتحاری به احمدشاه مسعود در سال ۲۰۰۱ زخمی شده بود.

احمد شاه مسعود حین فیلم برداری یک مصاحبه با مهاجمان که خود را به عنوان خبرنگار به او نزدیک کرده بودند، کشته شد.

دره پنجشیر یکی از دو محلی است که گروه طالبان پس از تصرف افغانستان در آن با مقاومت روبرو شدند و در آن بین نیروهای "جبهه مقاومت ملی" و طالبان درگیری‌ها در جریان است.

آقای دشتی پنجشنبه گذشته در مصاحبه با برنامه صفحه ۲ بی بی سی فارسی حملات طالبان به اطراف پنجشیر را ''سنگین '' ولی ''بی نتیجه '' توصیف کرده بود.

همزمان گزارش هایی درباره تشدید حملات طالبان علیه مواضع جبهه مقاومت ملی در دره پنجشیر منتشر شده است.

بعضی از گزارش ها از حملات هوایی شدید علیه مواضع جبهه ملی مقاومت حکایت دارد.

علی میثم نظری، از سخنگویان این جبهه، حملات یکشنبه شب به پنجشیر را ''نسل کشی '' توصیف کرده است.

نصیر اندیشه، سفیر افغانستان در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو همدر پیامی در توییتر ''هلیکوپترهای نظامی پاکستان را به شرکت داشتن در این حملات متهم کرده است. ''

احمد مسعود: طالبان از پنجشیر و اندراب بیرون شوند، آتش‌بس می‌کنیم

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از سوی دیگر با ادامه حملات نیروهای طالبان برای تصرف پنجشیر در شمال کابل، "جبهه مقاومت ملی" گفت درخواست شورای علما/روحانیان افغانستان برای "قطع فوری جنگ" را می‌پذیرد، در صورتی که طالبان هم به حملات و تحرکات نظامی خود پایان دهند.

شورای علمای دینی افغانستان امروز در نشستی جنگ در پنجشیر را نادرست خوانده و گفته‌اند این جنگ بنیاد "شرعی" ندارد. آن‌ها خواستار توقف جنگ از دو طرف شدند.

در بیانیه‌ای که احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی" در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده آمده که از "اکثر موارد قطعنامه شورای علما" استقبال می‌کند و از فراخوان علمای دینی "کاملا حمایت می‌کند و امیدوار است که گروه طالبان این مطالبه اسلامی و بشردوستانه را جدی گرفته و عملی نماید".

اعلامیه افزوده:"...هيچ دلیل شرعی، انسانی و یا منطقی وجود ندارد که گروه طالبان که ادعای مجاهدت بخاطر استقرار نظام اسلامی را دارد بالای پنجشیر، اندراب، پروان، کاپیسا و یا مناطق دیگری از کشور که در آنجا اعلای کلمة الله جاری میباشد، آذان محمدی روزانه از تمام مساجد به جهر اعلام میگردد، و مردم در اجرای فرایض و مناسک و شئون دینی خود قائم و دائم اند تعرض نماید."

"جبهه مقاومت ملی" گفته که مطمئن است در مورد نظام آینده می‌تواند با گروه طالبان "از راه گفتگوی مسالمت‌آمیز به تفاهماتی برسد".

گروه طالبان قبل از این گفته بودند که گفتگوها به دلیل بی‌نتیجه بودن با این جبهه متوقف شد.