طالبان می‌گوید پنجشیر را تصرف کرده است، جبهه مقاومت: جنگ ادامه دارد

نیروهای جبهه مقاومت که در هفته‌های گذشته در پنجشیر با طالبان می‌جنگیدند

منبع تصویر، Reuters

طالبان می‌گوید کنترل کامل دره پنجشیر را به دست گرفته است اما سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید نیروهایشان "در تمام نقاط استراتژیک" حضور دارند و "جنگ ادامه دارد".

درگیری‌های شدیدی در این ولایت که در شمال کابل قرار دارد بین طالبان و جبهه مقاومت ملی در روزهای اخیر در جریان بوده است. این دره آخرین نقطه‌ای است که در کنترل طالبان نیست.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: "با این پیروزی ما کنترل کامل کشور را در دست داریم و کشور را از باتلاق جنگ خارج کردیم".

آقای مجاهد در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که برق و اینترنت ولایت پنجشیر که هفته گذشته قطع شده بود "از امروز" وصل خواهد شد. گروه طالبان خطوط تلفن، اینترنت و برق این منطقه را مسدود کرده بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کنفرانس خبری ذبیح‌الله مجاهد در کابل

او همچنین گفت که رهبران جبهه مقاومت ملی که در پنجشیر بودند "مفقود" شده‌اند و امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق نیز به تاجیکستان فرار کرده است. این موضوع هنوز مستقلا تایید نشده است.

آقای مجاهد گفت افغانستان خانه این افراد است و در صورتی که بخواهند، می‌توانند به این کشور بازگردند.

همزمان با کنفرانس خبری سخنگوی طالبان، احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی در حساب توییتر خودش نوشت که "سالم" است و از مردم خواست که نگران او نباشند.

جبهه مقاومت ملی مستقر در پنجشیر خبر تسلط طالبان بر این منطقه را تکذیب کرده‌ و گفته است که نیروهایش "در تمام نقاط استراتژیک" حضور دارند و "جنگ ادامه دارد".

علی میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، به بی‌بی‌سی گفته است که "این خبر صحت ندارد و طالبان پنجشیر را تصرف نکرده‌اند و ما ادعای آنان را رد می‌کنیم".

آقای نظری در توییتر نوشت: "نیروهای جبهه مقاومت ملی در تمام مواضع استراتژیک در سراسر دره پنجشیر برای ادامه نبرد حضور دارند و ما به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که مبارزه با طالبان و شرکای آنها را تا زمانی‌که عدالت و آزادی حاکم نشود ادامه خواهیم داد".

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

یکی از عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که نیروهای طالبان را در مقابل ساختمان مقام ولایت پنجشیر نشان می‌هد

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که طالبان را در مقابل ساختمان مقام ولایت پنجشیر(استانداری) نشان می‌دهد. بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته به طور مستقل صحت این عکس را تایید کند.

گروه طالبان سه هفته پیش وارد شهر کابل شد و قدرت را به دست گرفت.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته آماده گفتگو برای صلح با طالبان است.

شورای علمای دینی افغانستان دیروز در نشستی جنگ در پنجشیر را نادرست خوانده و گفته‌اند این جنگ بنیاد "شرعی" ندارد. آن‌ها خواستار توقف جنگ از دو طرف شدند.

جبهه مقاومت ملی گفته بود که درخواست شورای علما/روحانیان افغانستان برای "قطع فوری جنگ" را می‌پذیرد، در صورتی که طالبان هم به حملات و تحرکات نظامی خود پایان دهند.

در بیانیه‌ای که احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی" در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرده آمده که از "اکثر موارد قطعنامه شورای علما" استقبال می‌کند و از فراخوان علمای دینی "کاملا حمایت می‌کند و امیدوار است که گروه طالبان این مطالبه اسلامی و بشردوستانه را جدی گرفته و عملی نماید".

طالبان به این پیشنهاد تا این لحظه جوابی نداده است.

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

دره پنجشیر، افغانستان

پنجشیر تنها ولایت افغانستان بود که هنوز تحت تصرف طالبان در نیامده و از حدود دو هفته پیش نیروهای "جبهه مقاومت ملی" به رهبری احمد مسعود در مقابل حملات طالبان مقاومت می‌کنند. پدر وی احمدشاه مسعود در دهه ۱۹۸۰ با نیروهای شوروی جنگیده بود و در دهه ۱۹۹۰ با طالبان مبارزه کرده بود.

دره پنجشیر کجاست؟

پنجشیر، در فاصله کوتاهی با شمال کابل، پایگاه جبهه مقاومت ملی و گروه چند قومی است که از شبه نظامیان و اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان تشکیل شده است.

پنجشیر از کوچک‌ترین ولایت‌های افغانستان است، جمعیتی بین ۱۵۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند، دره‌‌هایی پنهان در پشت قله‌های کوه که ارتفاع ۹،۸۰۰ فوت (۳۰۰۰ متر) بالاتر از رودخانه پنجشیر دارد

احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود و شماری از فرماندهان پیشین محلی و ارتش افغانستان جبهه‌ای موسوم به "جبهه مقاومت ملی" علیه طالبان را تشکیل داده‌اند.

در سالهای آرام، مردم به سمت این دره برای تفریح می‌رفتند، که چشم اندازهای خیره کننده دارد و منطقه‌ای امن بود.

این ولایت محل زندگی طیف وسیعی از مردم است که بیشترین گروه آن تاجیک‌تبار هستند. ساکنان این دره به دلیل مبارزه با بیگانگان به شجاعت شهرت دارند.

دره پنجشیر از لحاظ تاریخی به خاطر جواهرات و معادن خود مشهور بود و در دو دهه گذشته، در آنجا سدهای برق آبی و بادی، جاده‌ها و برج رادیویی ساخته شده است.