حضور صدر ابراهیم و ذاکر در دولت طالبان؛ اختلافات کمتر می‌شوند؟

  • داوود قاریزاده
  • بی‌بی‌سی
ذبیح‌الله مجاهد

منبع تصویر، GMIC

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ، در یک نشست خبری در روز سه‌شنبه (۳۰ شهریور-‌۲۱‌ سپتامبر) تعداد دیگری از اعضای کابینه سرپرست گروه طالبان را اعلام کرد.

در میان اسامی که برای سمت های تازه در دولت طالبان اعلام شد، دو اسم قابل توجه است: صدر ابراهیم و قیوم ذاکر که هر دو به ترتیب به عنوان معاونان وزارت داخله و دفاع منصوب شدند.

این دو از چهره های ضد پاکستان و نزدیک به ایران محسوب می شوند.

صدر ابراهیم و قیوم ذاکر از فرماندهان مشهور طالبان هستند و از آنها به عنوان ستون فقرات مبارزه طالبان علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان در جنوب این کشور یاد شده است.

صدر ابراهیم تا یک سال و چند ماه پیش، رئیس کمیسیون نظامی طالبان بود و قیوم ذاکر هم در دولت پیشین طالبان سمت های مهمی را به عهده داشت.

حدود پنج سال پیش و در پی از کشته شدن اختر محمد منصور، رهبر وقت طالبان، این دو فرمانده شناخته شده طالبان همراه با شماری از اعضای این گروه که میانه خوبی با پاکستان نداشتند، "شورای هلمند" را در جنوب افغانستان تشکیل دادند.

دو منبع معتبر به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که از زمان تشکیل شورای هلمند، ایران رابطه خوبی با این شورا داشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته این منابع، صدر ابراهیم دو بار پس از زخمی شدن در جنگ، در ایران درمان شد.

به گفته این منابع، در چند سال گذشته، ایران بعضی تجهیزات و مهمات مورد نیاز طالبان شورای هلمند را نیز تامین کرده است. هر چند تهران در گذشته همواره این اتهامات را رد کرده ولی داشتن ارتباط با طالبان را پذیرفته است.

به عقیده برخی از تحلیلگران، یکی از مشکلات موجود در حکومت طالبان به رابطه آنها با کشورهای منطقه و آنچه که می‌توان آن را خواست این کشورها از دولت طالبان خواند برمی‌گردد. به عبارت دیگر این کشورها دارای ارتباط‌هایی، هرچند مختل، با طالبان بوده‌اند و اکنون به عبارتی می‌خواهند طالبان منافع این کشورها را در نظر داشته باشد.

پاکستان، ایران، روسیه و چین شاید مهمترین این کشورها باشند که انتظار دارند طالبان قبل از به رسمیت شناخته شدن دولت خود، انعطاف نشان داده و دستکم عناصری را که به آنها نزدیک هستند، در دولت خود شامل کنند.

در همین رابطه با توجه به نفوذی که صدر ابراهیم و قیوم ذاکر به ویژه در ولایت های جنوبی افغانستان دارند و نقشی که در پیروزی طالبان بازی کردند، انتظار می‌رفت که آنها در سمت های مهم امنیتی نظامی گماشته شوند.

به گفته این منابع در گفتگو با بی‌بی‌سی، حذف این دو فرمانده از لیست اولین گروه از اعضای کابینه دولت طالبان، در عمل نشان دهنده اختلاف بین اعضای کلیدی طالبان در تقسیم قدرت از یک سو و رقابت بین کشورهای درگیر از سوی دیگر بوده است. هرچند طالبان همواره گفته اند که یک گروه واحد‌ هستند و هیچ اختلافی بین رهبران این گروه وجود ندارد و کشورهای منطقه نیز مدعی هستند که نفوذی بر فرماندهان طالبان ندارند و رابطه با آنها با هدف صلح و ثبات در افغانستان است.

هنوز معلوم نیست که صدر ابراهیم و قیوم ذاکر چقدر با این سمت های جدید راضی خواهند شد و اینکه این اقدام چقدر بر کاهش اختلافات داخلی از یک طرف و رقابتهای بیرونی از سوی دیگر تاثیر خواهد گذاشت.

تا کنون هیچ کشوری دولت جدید طالبان را به رسمیت نشناخته و عمران خان نخست وزیر پاکستان به بی‌بی‌سی گفت که پاکستان در تعامل با همسایگان افغانستان و بطور "جمعی" در مورد به رسمیت شناختن یا نشناختن دولت طالبان تصمیم خواهند گرفت.

اما به هرصورت انتصابات تازه ممکن است از سویی دست کم اختلافات درونی را تا حدی کاهش دهد و از سوی دیگر کشورهای ذینفع را تشویق کند تا با برطرف شدن برخی از نگرانی‌های آنها، در به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی طالبان کمک کنند. اگرچه این امکان را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که از سوی دیگر این انتصابات باالقوه رقابت بین کشورهای ذینفع را دامن بزند.

بیشتر بخوانید: