سازمان ملل ۴۵ میلیون دلار کمک اضطراری برای جلوگیری از سقوط نظام درمانی افغانستان اختصاص داد

.

منبع تصویر، Getty Images

سازمان ملل می‌گوید برای جلوگیری از فروپاشی نظام مراقبت‌های بهداشتی افغانستان به این کشور ۴۵ میلیون دلار کمک اضطراری می‌دهد.

سازمان ملل می‌گوید فروپاشی نظام مراقبت‌های بهداشتی افغانستان فاجعه‌بار خواهد بود.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های سراسر افغانستان برای پرداخت حقوق کارگران خود یا خرید داروهای اساسی یا سوخت تقلا می‌کنند.

این تزریق پول نقد اضطراری تنها دو روز پس از سفر رئیس سازمان بهداشت جهانی به کابل برای گفتگو درباره این بحران صورت می‌گیرد.

دو روز پیش، تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، وارد کابل پایتخت افغانستان شد و با محمد حسن آخوند، نخست‌وزیر دولت موقت طالبان و مسئولان وزارت بهداشت (صحت عامه) دیدار کرد.

منبع تصویر، MOPH

توضیح تصویر،

رئیس سازمان بهداشت جهانی با مسئولان جدید وزارت صحت عامه (بهداشت و درمان) افغانستان دیدار کرد.

تصمیم ماه گذشته بانک جهانی و سایر اهداکنندگان برای تعلیق کمک‌ها - در واکنش به تسلط طالبان - باعث ایجاد هرج و مرج در سیستم بهداشتی این کشور شده است که قبلا شکننده و سنگین شده بود.

نگرانی‌هایی در مورد نظارت بر نحوه هزینه میلیون‌ها دلار کمک جهانی به افغانستان وجود دارد.

سازمان ملل متحد می‌گوید این کمک‌ها از طریق ارائه دهندگان خدمات درمانی خود- و نهادهای غیر دولتی- انجام خواهد شد. این یک راه حل طولانی مدت نیست اما به این ترتیب سیستم مراقبت‌های بهداشتی افغانستان تا پایان سال جاری میلادی می‌تواند به کارش ادامه بدهد.