ساکنان یک شهرک شیعه و هزاره‌نشین در مزار شریف می‌گویند طالبان به آنها 'سه روز مهلت داده که تخلیه کنند'

.

ساکنان یک شهرک عمدتا "شیعه و هزاره‌نشین" در حومه شهر مزارشریف در شمال افغانستان می‌گویند مقامات محلی طالبان به آنها "سه روز مهلت" داده است، که این محل را تخلیه کنند.

این شهرک به نام "ولیعصر" در ناحیه پنج شهر مزارشریف موقعیت دارد و به گفته آنها، اکنون "حدود ۴۰۰۰ خانواده بیش از دو دهه" است که در این شهرک زندگی می‌کنند.

یکی از سخنگویان طالبان در کابل به بی‌بی‌سی گفت که از این موضوع "باخبر هستیم و تحقیق می‌کنیم".

یکی از بزرگان محلی که نخواست نامش نشر شود، به بی‌بی‌سی گفت که صبح شنبه، افرادی که مدعی مالکیت بر زمین‌های این ساحه هستند، همراه با نیروهای طالبان و بولدوزر آمدند و گفتند که بنا به حکم محکمه طالبان باید ساحه را تخلیه کنید، حکم محکمه را به آنها نشان ندادند و یک ساحه را نیز تخریب کردند.

او افزود که مقام‌های محلی طالبان به بزرگان محل گفتند که "یک هفته" مهلت برای رسیدگی این موضوع در محکمه دارند، اما پس از چندبار مراجعه، به دادستان و قاضی طالبان دسترسی پیدا نکرده اند. به گفته او آنها "قباله‌های دارند که نشان می‌دهد در ۸۰ سال گذشته زمین زراعتی آنها بوده است."

دو هفته پیش نیز، باشنده‌های چندین روستای ولایت دایکندی از "مهلت سه روزه طالبان" برای ترک خانه‌هایشان گفتند.

یکی دیگر از ساکنان شهرک ولیعصر گفت که آنها در دو دهه گذشته بنا به اسنادی که از اوایل سالهای دهه هفتاد خورشیدی در دست مردم محلی عمدتا هزاره و شیعه در دو دهه اخیر در این زمین‌ها خانه‌هایشان را ساخته و زندگی می‌کنند.

به گفته او، "محکمه محلی طالبان بدون توجه به اسناد حدود دو هزار خانواده در این محله و تنها بنا به شکایت افراد نزدیک به طالبان حکم صادر کرده و از قوماندانی امنیت خواسته اند که مردم را از خانه‌هایشان آواره کنند."