آمریکا خواهان 'نظارت مستقل' در مورد وعده‌های طالبان است

توماس وست

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

توماس وست

توماس وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان می‌گوید در مورد آموزش و پرورش 'اظهارات مثبت ' از مقام‌های طالبان شنیده‌ایم اما در مورد وعده‌های آنها خواهان نظارت مستقل هستیم.

آقای وست که دیشب با شبکه خبری پی‌بی‌سی آمریکا در مورد بحران بشری افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که "متاسفانه حتی پرداخت حقوق ۲۰۰ هزار معلم این کشور نیز برای کاهش واقعی درد و رنج موجود کافی نیست. من فکر می‌کنم که مقیاس مداخله (بشردوستانه) باید بزرگتر باشد."

گفته می‌شود که پرداخت حقوق (معاشات) معلمان و کارکنان بهداشتی افغانستان را دفتر یونیسف بر عهده گرفته است.

آقای وست اما گفت که برای حمایت جامعه جهانی در زمینه آموزش و پرورش ما می‌خواهیم که اول "شاهد برنامه درسی جدی و دقیق علمی باشیم. تضمین‌های قوی از طالبان دریافت کرده‌ایم که آنها هیچ علاقه‌ای به بازنگری در برنامه درسی ۲۰ سال گذشته ندارند."

"دوم، ما می‌خواهیم بر این روندها نظارت عملی صورت بگیرد." او افزود که وقتی طالبان می‌گویند که دختران در ۱۲ ولایت به مکاتب/مدارس می‌روند، "ما می‌خواهیم که "ناظران مستقل" نیز آن را تایید کند.

هیاتی به رهبری امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان اخیرا در دوحه در دومین دور گفتگوهای مفصل با آمریکا و اروپا با توماس وست دیدار کرد.

آقای وست گفته که "فوریت" پاسخ به بحران بشری باشد، در مرکز سیاست‌های آمریکا در مورد افغانستان قرار دارد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
پرگار

برنامه‌ای که در آن مهمانان برنامه به پرسش‌های چالشی مربوط به جامعه امروز پاسخ می‌دهند

پادکست

پایان پادکست

او افزود که آمریکا ۴۷۴ میلیون دلار کمک اضطراری بشردوستانه برای افغانستان در نظر گرفته و برای نهادهای سازمان ملل ، فعالان بشردوستانه و سازمان‌های غیردولتی مجوزهایی برای ارائه کمک‌های نقدی‌ در زمستان صادر کرده است.

آقای وست گفت که در آخرین دیدار با مقام‌های طالبان مفصلا در مورد حجم وابستگی این کشور به کمک‌های خارجی صحبت کرده است.

او گفت: "طالبان دستیابی به قدرت از راه نظامی را انتخاب کردند، و فکر می‌کنم عواقب آن را می‌دانستند، اما به هر حال این تصمیم را گرفتند. و در نتیجه، متأسفانه مردم افغانستان رنج آن را می‌کشد."

وست افزود که جامعه بین‌المللی هنوز تصمیم جمعی برای رفع تحریم‌های طالبان نگرفته است.

او گفت که طالبان باید "سابقه رفتار مسئولانه" از خود به جا بگذارند و در این راستا می‌خواهیم شاهد طیفی از اقدامات طالبان باشیم.

اما تاکید کرد که آمریکا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را مشروط به هیچ کار طالبان نکرده است.

پیش از تسلط طالبان بر افغانستان، بانک جهانی از طریق 'صندوق امانتی بازسازی افغانستان 'بخش عمده ۷۵ درصد از هزینه‌های دولت را پرداخت می‌کرد که در حال حاضر ۱.۵ میلیارد دلار پول موجود در این صندوق مسدود شده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان همچنین گفته که احتمال زیاد تکرار موج مهاجرت مانند سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ این بار از افغانستان وجود دارد، بنابراین برای پیش گیری از آن به کمک‌های بشردوستانه بسیار زیادی نیاز است.