شواهد تازه در مورد عقب‌نشینی ناموفق بریتانیا از افغانستان، 'روایت افشاگر وزارت خارجه را تایید می‌کند'

شواهد تازه در مورد عقب نشینی ناموفق بریتانیا از افغانستان

منبع تصویر، MOD VIA PA MEDIA

توضیح تصویر،

شواهد تازه در مورد عقب نشینی ناموفق بریتانیا از افغانستان

تحقیق نمایندگان مجلس عوام بریتانیا جزئیات بیشتری از "بی‌برنامگی و کوتاهی" وزارت خارجه این کشور در عملیات نجات افغانستان را ارائه کرده است.

به نوشته هفته‌نامه آبزرور، شواهد بیشتری درباره "سوءمدیریت جدی" دولت بریتانیا به یک تحقیق پارلمانی بررسی عملیات تخلیه از افغانستان ارایه شده است.

رافائل مارشال، که تا زمان کناره‌گیری از وزارت خارجه در ماه سپتامبر از کارمندان ارشد این نهاد بود پیشتر و در یک سری افشاگری گفته بود که هرج و مرج بوروکراتیک، مداخله مقام‌ها، و فقدان برنامه‌ریزی و منابع باعث شد تا "مردم رها شوند تا به دست طالبان بمیرند".

تام توگندات، رئیس کمیته منتخب روابط خارجی بریتانیا از حزب محافظه‌کار نیز در گفتگو به این هفته‌نامه گفته است که در مورد تخلیه نزدیک به ۲۰۰ سگ و گربه از کابل هنوز سوال وجود دارد.

آبزرور در ماه اوت فاش کرد که هزاران ایمیل از پرونده های فوری افغان‌های در معرض خطر، برای مدتها و در اوج بحران خوانده نشده و پیام‌های نمایندگان ارشد در میان آن‌ها نیز بررسی نشده است.

براساس این یافته‌ها حتی وزرای دولت ایمیل‌هایی داشتند که به آن‌ها رسیدگی نشده بود.

تام توگندات، رئیس کمیته منتخب روابط خارجی بریتانیا که در حال بررسی این ادعاها است، در مصاحبه‌ای با آبزرور گفت که برخی افراد دیگر نیز برای افشای نگرانی‌های خود در این مورد در تماس شده‌اند.

او شواهد سه مقام ارشد وزارت امور خارجه را که در آنها سر فیلیپ بارتون، دبیر دائمی وزارت امور خارجه، اعتراف کرده که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان به مدت ۱۱ روز در تعطیلات بوده است را " بسیار غیرعادی و نامعمول" توصیف کرد.

منبع تصویر، ELN

توضیح تصویر،

تام توگندات، رئیس کمیته منتخب روابط خارجی بریتانیا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

تام توگندات گفته که این کمیته با بن والاس، وزیر دفاع، درباره ابعاد نظامی خروج از افغانستان، صحبت خواهد کرد: "ما بسیار مشتاقیم که با وزیر دفاع که خود نیز موافقت کرده است، صحبت کنیم. می‌خواهیم دیدگاه نظامی در این مورد را بشنویم. ما بسیار علاقمند هستیم که با دیگرانی که ممکن است در زمینه‌های مختلف درگیر بوده‌اند صحبت کنیم، باید بنشینیم و شواهد زیادی را بررسی کنیم".

رئیس کمیته منتخب روابط خارجی بریتانیا گفته است که می‌خواهد منتظر گزارش نهایی درباره این بحران باشد تا به این نتیجه برسد که مسئولیت هرگونه شکست در کجا قرار دارد.

با این حال، او گفته که این یک شکست برای "کل دولت" بریتانیا بوده چون وزارت خارجه، وزارت کشور/داخله و وزارت دفاع همگی در این عملیات مشارکت داشتند.

او گفت که این شکست متحدان‌مان را در افغانستان رها کرده است.

تام توگندات گفت: "امروز در افغانستان افراد زیادی هستند که گناهی جز امید و آرزوی آینده بهتر ندارند، پیروزی طالبان، یک تنزل بسیار جدی در شانس زندگی افراد است. از بسیاری جهات ما در حال حاضر آن را می بینیم، ما شاهد محرومیت دختران از تحصیل هستیم، شاهد محرومیت زنان از کار هستیم. اینها حملات بسیار جدی به آزادی های مدنی است."

پیشتر یک نماینده ارشد پارلمان بریتانیا، دولت را به "پنهان‌کاری" در مورد انتقال ده‌ها سگ و گربه و همچنین کارمندان یک موسسه خیریه حیوانات از کابل متهم کرده بود.

کریس برایانت، عضو حزب کارگر، نامه‌ای از دستیار پارلمانی بوریس جانسون به پن فارتینگ، رئیس سازمان خیریه "نوزاد" در اختیار دارد که در آن اجازه پرواز به او، کارمندان و حیواناتش تایید شده بود.

آقای جانسون پیشتر ادعاهایی را که در تخلیه این موسسه خیریه به بریتانیا دخیل بوده، "بیهوده" خوانده بود.

آقای برایانت به کمیته روابط خارجی گفت که نامه ترودی هریسون با آنچه که نخست وزیر ادعا کرده مغایرت دارد.

منبع تصویر، NOWZAD

توضیح تصویر،

پن فارتینگ، مسئول موسسه خیریه نوزاد در افغانستان بود

تام توگندات، رئیس محافظه کار کمیته منتخب روابط خارجی بریتانیا گفته در مورد تخلیه نزدیک به ۲۰۰ سگ و گربه از کابل هنوز سوالاتی وجود دارد.

او گفت: "مقامات وزارت خارجه به صراحت اعلام کردند که مطلقاً هیچ انحرافی در منابع صورت نگرفته است. آن‌ها همچنین به صراحت گفتند که ارتش دروازه‌ها را باز کرد و برای وارد کردن آن حیوانات زمان زیادی صرف کردند. من نمی‌فهمم که چگونه این دو عبارت با هم سازگار هستند؟"

اخیراً رافائل مارشال، عضو سابق وزارت خارجه بریتانیا رویکرد این وزارت در روند تخلیه شهروندان افغان در معرض خطر پس از تصرف این کشور توسط طالبان را "ناکارآمد" و "پر از هرج و خرج" توصیف کرد.

او در کنار "افشاگری‌"های دیگر گفته که تصمیم برای انتقال سگ‌ها و گربه‌ها از پناهگاه "نوزاد" پن فارتینگ هزینه و ظرفیت قابل توجهی را مصرف کرد، بنابراین فضای کمتری در فرودگاه و سربازان کمتری برای همراهی تخلیه شدگان وجود داشت.

او گفت که دولت بریتانیا در نهایت حیواناتی را انتقال داد که "در معرض خطر نبودند، مستقیم به جای تخلیه اتباع بریتانیایی و افرادی که در معرض خطر کشته شدن قریب‌الوقوع بوده‌اند، از جمله مترجمانی که در ارتش بریتانیا خدمت کرده‌اند"