سقوط سریع ارزش 'افغانی'؛ وزیر خارجه طالبان به آمریکا گفت: شما یک ملت عالی و بزرگ هستید، تحریم‌ها را بردارید

.

منبع تصویر، Getty Images

در حالی که در روزهای اخیر، ارزش پول ملی افغانستان در برابر دلار به‌سرعت در حال سقوط است، شورای وزیران طالبان در جلسه‌ای خواستار "اقدامات فوری" برای تضمین ثبات "افغانی" شد. همزمان، امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس از آمریکا خواسته تحریم‌ها علیه دولت آن‌ها را بردارد.

او خطاب به آمریکا گفته است "شما یک ملت عالی و بزرگ هستید و باید صبر کافی و قلب بزرگی داشته باشید" تا بر اساس قوانین بین‌المللی در مورد افغانستان سیاست‌گذاری کنید و به اختلافات" پایان داده شود.

آقای متقی افزوده:" فاصله بین ما را کوتاه‌تر کنید و روابط نیکی را با افغانستان در پیش بگیرید."

وزیر خارجه طالبان در این مصاحبه که امروز نشر شد، گفته است "تحریم‌ها علیه افغانستان هیچ سودی نخواهد داشت." او افزوده که "بی‌ثبات کردن افغانستان یا داشتن یک دولت ضعیف افغانستان به نفع کسی نیست."

این در حالی است که توماس وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان اخیرا تاکید کرده است که آمریکا کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را مشروط به هیچ کار طالبان نکرده است.

آقای متقی در این مصاحبه اما مدعی شده که طالبان نسبت به قبل در دهه ۱۹۹۰ تغییر کرده‌اند. او مدعی شده که "اکنون، دختران تا صنف (کلاس) دوازدهم در ۱۰ ولایت از ۳۴ ولایت کشور به مکتب می‌روند، و مکاتب و دانشگاه‌های خصوصی بدون مانع فعالیت می‌کنند و ۱۰۰ درصد زنانی که قبلا در بخش بهداشتی کار می‌کردند، دوباره به کار بازگشته اند."

او همچنین اذعان کرده که طالبان در اولین ماه‌های قدرت خود "مرتکب اشتباهاتی" شده‌اند، و افزوده که ما برای اصلاحات بیشتر تلاش خواهیم کرد.

سرعت بی‌سابقه سقوط ارزش افغانی

همزمان، ارزش پول ملی افغانستان -افغانی- در روزهای اخیر با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال از دست دادن ارزش خود در برابر ارز‌های خارجی است.

سایت بانک مرکزی افغانستان (د افغانستان بانک) که توسط طالبان اداره می‌شود امروز نرخ دلار را ۱۱۲ افغانی نشان می‌دهد. روز گذشته این رقم ۱۰۵ بود و هفته گذشته کمتر از صد را نشان می‌داد.

در حالی که بنا به گزارش‌ها نرخ مبادله در سرای شهزاده، مرکز آزاد تبادل ارز در کابل، امروز تا "۱۲۸ افغانی" در برابر یک دلار رسید.

شورای وزیران طالبان از عبدالسلام حنفی، معاون اقتصادی نخست وزیر خواست "تا با هماهنگی تمامی نهادهای اقتصادی، اقدامات عاجل را برای تضمین ثبات افغانی (واحد پول افغانستان) و در برابر قاچاق، توزیع پول تقلبی و سایر عواملی که بر ارزش افغانی تأثیر نامطلوب می‌گذارد، انجام دهد.

منبع تصویر، DAB

توضیح تصویر،

دلارهایی که روز یک‌شنبه به کابل رسید.

بانک‌های خصوصی در افغانستان با کمبود شدید نقدینگی مواجه هستند، بی‌کاری و قیمت مواد اولیه در حال افزایش است.

دولت پیشین افغانستان، متکی به کمک‌های خارجی بود که به یکباره پس از روی کار آمدن طالبان قطع شده است.

از طرف دیگر، بانک مرکزی افغانستان قبلا هر ماه، چند میلیون دلار را برای تثبیت ارزش افغانی به حراج می‌گذاشت، روندی که دولت طالبان قادر به انجام نبوده است.

بانک مرکزی افغانستان امروز اعلام کرد که "از روش‌های مختلف برای تثبیت پول استفاده می‌کند"، و در روزهای اخیر جلسات متعددی با صرافان، نمایندگان بانک‌های خصوصی و تاجران داشته است.