ادعاها در مورد کوچ اجباری ده‌ها خانواده توسط طالبان از دره اندراب در شمال افغانستان

پلحصار اندراب

منبع تصویر، SM

توضیح تصویر،

پلحصار اندراب

منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طالبان در دره اندراب ولایت بغلان در شمال شرق افغانستان، ده‌ها خانواده را مجبور به کوچ اجباری کرده‌اند.

این منابع گفته‌اند که نیروهای طالبان بیش از ۳۰ خانواده را مجبور کردند که خانه‌هایشان را در روستاهای "انامک"، "تغانک" و "باغ دره" ولسوالی پلحصار در اندراب ترک کنند و به پانزده خانواده دیگر نیز هشدار داده‌اند که از این مناطق بیرون بروند.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی "جبهه مقاومت ملی" نیز در یک پیام توییتری طالبان را به "پاکسازی قومی" در اندراب متهم کرد و مدعی شد که " طالبان خانواده‌هایی را آواره کرده‌اند که عمدتاً زنان، کودکان و افراد مسن هستند."

سخنگویان طالبان تا کنون در این مورد به سوال‌های بی‌بی‌سی پاسخی نداده‌اند.

در هفته‌های اخیر ولسوالی‌های پلحصار و ده صلاح اندراب شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای طالبان و جبهه مقاومت بوده است و هر دو طرف ادعا کرده‌اند که "تلفات شدید" بر نیروهای یکدیگر وارد کرده‌اند.

هر چند طالبان در مورد ادعاهای کوچ‌ اجباری خانواده‌ها تاکنون واکنشی نشان نداده اما پیوسته اعمال دستور کوچ‌های اجباری را رد کرده و گفته که تنها با آنهایی‌که مسلح هستند و "امنیت را مختل می‌کنند"، برخورد می‌شود.

"طالبان می‌خواهد ارتباط اندراب و پنجشیر را زیر نظر داشته باشد"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

چند تن از ساکنان محل به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طالبان بستگان شماری از این خانواده‌ها را به همکاری با جبهه مقاومت ملی متهم کرده و پس از آنکه آنها را مجبور به ترک منازل‌شان کرده، به آنها اجازه نداده‌ تا اموال خود را ببرند.

آنها مدعی اند که طالبان اثاثیه منازل این خانواده‌ها را ضبط کرده‌اند.

افراد محلی گفته‌اند که گروه طالبان خانواده‌های کوچ داده شده را در خودروهای نظامی خود از "پل‌حصار" تا "ده‌صلاح" انتقال داده و به گفته مردم محل به آن‌ها گفته‌اند به "هر ولایتی که می‌خواهند سفر کنند اما دوباره به منازل شان برنگردند".

یک منبع نزدیک به جبهه مقاومت ملی به بی‌بی‌سی گفت از آنجاییکه برخی از این روستاها با ولایت پنجشیر هم‌مرز است، طالبان در تلاش هستند تا راه‌های ارتباطی میان اندراب و پنجشیر را زیر نظر داشته باشند.

گزارش‌های تازه از این مناطق حاکی است که شماری از روستاهای اندراب از بیم حملات انتقامجویانه طالبان خالی از مردان جوان شده و تنها عده‌ای از افراد مسن در آنجا باقی مانده که سرپرستی خانواده‌ها را برعهده دارند.

مردم محل می‌گویند، یک فرمانده محلی طالبان به ساکنان روستاهای "انامک"، "تغانک" و "باغ دره" در ولسوالی پلحصار اندراب، هشدار داده‌اند که در صورت شلیلک بر افراد و کاروان‌های این گروه، "به هیچ‌کس رحم نخواهد شد".

برخی از روستاهای ولسوالی پل حصار اندراب با ولایت پنجشیر هم مرز است

منبع تصویر، SM

توضیح تصویر،

برخی از روستاهای ولسوالی پل حصار اندراب با ولایت پنجشیر هم مرز است

چند روز پیشتر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان هم گفته بود که ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های "بسیار نگران‌کننده از نقض حقوق بشر در ولایت‌های شمالی پنجشیر، تخار و بغلان منتشر شده که نیاز به تأیید بیشتر دارد."

پاتریشا گاسمن، مسئول بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر نیز در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی گفت که "گزارش‌های نگران کننده‌ای زیادی از بدرفتاری، و مجازات جمعی با مردم غیرنظامی به دست‌ این نهاد رسیده است."

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه افغانستان نیز چند روز پیش از جامعه جهانی خواست تا "گزارش‌های بدرفتاری، شکنجه و قتل‌های صحرایی در پنجشیر، اندراب و تخار" را تحقیق کند.

در همین حال شمار دیگری از رهبران احزاب مخالف طالبان از جمله مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی و محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی که در دولت‌های گذشته سمت معاونیت ریاست جمهوری را داشتند، طالبان را به "بدرفتاری" در ولایت‌های پنجیشر، تخار و بغلان متهم کرده و آن را محکوم کرده‌اند.

طالبان در پنجشیر

منبع تصویر، Social Media

ادامه نبردها در پنجشیر

در همین حال "جبهه مقاومت ملی" از ادامه نبردها میان افراد این جبهه و طالبان در مناطق پریان، چوبک و آبشار خبر داده و مدعی شده است که دیروز در یک کمین ۱۷ تن از افراد طالبان را کشته‌اند.

هرچند طالبان در این مورد هم توضیحی نداده ولی در گذشته ادعاهای جبهه مقاومت در مورد وارد کردن تلفات به نیروهای خود را "تبلیغاتی" خوانده است.

یک منبع نزدیک به جبهه مقاومت به بی‌بی‌سی گفت که از "صبح امروز در ولسوالی "پریان" در چندین محل منتهی بر قرارگاه "کوهسار"، نبرد شدید میان نیروهای جبهه مقاومت و طالبان جریان دارد.

با آغاز بهار موج دوم فعالیت‌های نظامی مخالفان گروه طالبان، که عمدتا وابسته به "جبهه مقاومت ملی" اند، شدت گرفته است و گفته می‌شود که طالبان صدها نیروی تازه‌نفس به پنجشیر و اندراب فرستاده.

.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جبهه مقاومت در پنجشیر، ۲ سپتامبر ۲۰۲۱

"فعالیت‌ها مخالفان کوچک و تبلیغاتی است"

ذبیح‎الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صحبت با بی‌بی‌سی پیشتر در حالیکه این فعا‌لیت‌های افراد مخالف طالبان را "کوچک و تبلغاتی" خوانده بود اما تاکید کرد که نیروهای آن‌ها کسانی را که بخواهند امنیت را برهم بزنند، مهار خواهند کرد. آقای مجاهد مدعی شد کرد که در این جریان آنها آسیبی به غیرنظامیان نزده‌اند.

سخنگویان طالبان مدعی هستند با افراد غیرنظامی در پنجشیر، تخار و اندراب بدرفتاری نکرده‌اند اما آن‌ها تاکید کرده‌اند که با مخالفان مسلح خود برخورد "قاطع و فوری" انجام می‌دهند.

گروه طالبان تامین امنیت سراسری در افغانستان را از مسئولیت‌های حکومت خود می‌دانند.

با گذشت حدود نه ماه از تصرف قدرت توسط طالبان تا کنون هیچ کشوری حاکمیت آن‌ها را به رسیمت نشناخته است.

در حال حاضر احترام به حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان و همچنین ایجاد یک دولت فراگیر، از شروط اساسی جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن دولت افغانستان توسط سازمان ملل و کشورهای عضو آن خوانده شده است.