اعتراض مردم لغمان نسبت به کشتار غیر نظامیان توسط طالبان

یک افغان در حال دعا برسر قبر قربانیان (آرشیو)
Image caption طالبان این افراد را در ولسوالی میوند در ولایت جنوبی قندهار کشتند

هزاران نفر در شرق افغانستان در اعتراض به کشتار حدود سی نفر توسط طالبان در ولایت قندهار، در جنوب این کشور، دست به تظاهرات زدند.

یکشنبه گذشته (19 اکتبر) مقامات دولت افغانستان اعلام کردند که افراد وابسته به طالبان سی و یک غیرنظامی را در ولسوالی میوند ولایت قندهار، در جنوب افغانستان کشته اند.

طالبان شمار کشته شدگان را 27 نفر اعلام کردند و ادعا کردند که این افراد سربازان ارتش و از ساکنان ولایت لغمان بودند که به دعوت والی هلمند قصد سفر به این ولایت را داشتند.

خانواده های این افراد در گفتگو با رسانه ها این ادعای طالبان را رد کردند و گفتند که آنان کارگرانی بودند که برای کاریابی قصد سفر به ایران داشتند.

شماری از تظاهر کنندگان در شهر "مهترلام"، مرکز ولایت لغمان، علیه این اقدام طالبان دست به اعتراض زدند و بر ضد آنان شعار دادند.

شماری دیگر در اقدامی مشابه در ولسوالی "قرغه ای"، شاهراه کابل-جلال آباد را برای ساعاتی به روی ترافیک بستند و پس از آن هر دو گروه تظاهرکننده باهم یک جا شدند.

تظاهرکنندگان با صدور قطعنامه ای از دولت افغانستان، سازمان ملل متحد و سازمانهای مدافع حقوق بشر خواستند که در مورد کشته شدن غیرنظامیان این ولایت در قندهار توسط طالبان تحقیق کنند و عاملان این حادثه را به دادگاه بکشانند.

آنها همچنان از ساکنان ولایتهای هلمند و قندهار در جنوب افغانستان خواستند که در مورد شناسایی عاملان قتل این افراد همکاری و تلاش کنند.

مردم و مقامات ولایت لغمان روز گذشته را به عنوان روز سوگواری عمومی اعلام کردند و پرچم ملی افغانستان برفراز ساختمانهای ادارات دولتی در این ولایت به حالت نیمه افراشته درآمد و مراکز تجاری در آن جا بسته شد.

در برخی مناطق دیگر در شرق افغانستان نیز مراسم دعاخوانی برای قربانیان برگزار شد.

مقامات می گویند تا اکنون اجساد دوازده نفر از کشته شدگان به ولایت لغمان منتقل شده و در ولسوالی "علینگار" به خاک سپرده شده است.

مطالب مرتبط