گرسنگی 'تهدید بزرگتر از شورش'

کودک افغان (عکس از آرشیو)
Image caption یک نهاد امدادرسان بریتانیایی موسوم به آکسفام نیز اخیراً در گزارشی اعلام کرد که گرسنگی در برخی مناطق این کشور تهدیدی جدی است

نهاد پژوهشی بریتانیایی گرسنگی در افغانستان را "تهدیدی بزرگتر از شورش" در این کشور خوانده و خواهان اقدام بین المللی برای رساندن مواد غذایی برای هزاران افغان نیازمند شده است.

بنیاد متحد خدمات سلطنتی بریتانیا (The Royal United Services Institute) هشدار داده است که بیش از هشت میلیون نفر در افغانستان به دلیل کاهش محصولات کشاورزی در این کشور و افزایش بهای مواد خوراکی در جهان، زمستان امسال با مشکل شدید کمبود مواد غذایی مواجه خواهند شد.

تحلیلگران این نهاد می گویند با آن که حملات طالبان در مرکز توجه جهانیان قرار دارد، گرسنگی و سوء تغذیه گسترده، احتمالاً مانع بزرگتر بر سر راه توسعه در افغانستان است.

این موسسه بریتانیایی هشدار داده است که اگر جامعه جهانی پیش از فرارسیدن زمستان، برای حل مشکل کمبود مواد غذایی در افغانستان اقدام نکند، مردم این کشور با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

این نهاد همچنین در گزارش خود آورده است که اگر کشورهای حامی بازسازی افغانستان دست به اقدامات هماهنگ در این مورد نزنند، اعتبار و صلاحیت این کشورها تضعیف خواهد شد.

'نگران کننده'

وزارت کشاورزی افغانستان هم کمبود مواد غذایی در این کشور را نگران کننده خوانده و در عین حال می گوید برای رسیدگی به این مشکل برنامه های فوری را روی دست گرفته است.

شریف شریفی، معاون این وزارت گفت: "سالی که پیش رو داریم، واقعاَ نگران کننده است."

آقای شریفی افزود: "دولت افغانستان برای خریداری گندم حدود پنجاه میلیون دلار را اختصاص داده و تا اکنون پنجاه هزار تن گندم از پاکستان خریداری کرده ایم. هنوز هم جریان وارد کردن گندم ادامه دارد."

معاون وزارت کشاورزی می گوید این وزارت تصمیم گرفته که به زودی برنامه انتقال مواد غذایی به مناطق دور دست و دشوارگذر، که با ریزش برف راههای آنها بسته می شود را آغاز می کند.

بنیاد متحد خدمات سلطنتی بریتانیا تخمین زده است که افغانستان ظرف چهار ماه آینده به ۹۵ هزار تن مواد خوراکی نیاز دارد. اما مقامهای افغان اعلام کرده که این کشور برای جلوگیری از گرسنگی به بیش از دو میلیون تن گندم نیازمند است.

معاون وزارت کشاورزی افغانستان می گوید قرار است بخش خصوصی در این کشور نیز برای رفع نیازمندی به مواد غذایی، حدود هزار و چهار صد تن گندم وارد کند.

این در حالی است که بر ساس گزارشها، چین بیش از چهار هزار تن گندم و روسیه و قزاقستان هم حدود ۳۲ هزار تن گندم به افغانستان کمک کرده است.

پیش از این هم شماری از مقام های محلی در برخی از مناطق آسیب پذیر افغانستان هشدار داده بودند که مردم زمستان امسال با گرسنگی گسترده مواجه خواهند شد.

یک نهاد امدادرسان بریتانیایی موسوم به آکسفام نیز اخیراً در گزارشی اعلام کرد که گرسنگی در برخی مناطق این کشور تهدیدی جدی است.

مطالب مرتبط