14:31 گرينويچ - چهارشنبه 05 نوامبر 2008 - 15 آبان 1387

بارک اوباما و انتظارات مردم افغانستان

بارک اوباما معاون او جو بایدن

باراک اوباما درانتخابات چهارم نوامبر برنده شد وبعنوان اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا تاریخ این کشور بزرگ را در مسیر تازه ای قرارداد. این پیروزی به تعبیر آقای مک کین، رقیب انتخاباتی اوباما، "صدای روشن مردم آمریکا" بود که خواهان تغییرات بنیادین در امور داخلی وبین المللی هستند؛ چیزی که درهمان لحظات اول با استقبال سران کشورهای جهان و حتی بازار های مالی دنیا نیز مواجه شد.

اما تأثیر انتخاب اوباما درافغانستان، موضوع مهمی است،که نه تنها برای مردم و رهبران سیاسی افغانستان، بلکه حتا برای آینده کاخ سفید، جامعه جهانی وکشورهای منطقه از اهمیت وحساسیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

روشن شدن کامل این قضیه، نیاز به گذشت زمان دارد ولی آنچه مسلم است این است که اولا افغانستان ازمحورهای استزاتژیک سیاست راهبردی ایالات متحده درحوزه جهانی بشمار می رود ودوما، اوباما وارث یک "گره استراتژیک" درافغانستان است که ازرئیس جمهوربوش، به ارث برده است. واقعیت این است که سیاست بوش آغازخوب ولی ادامه ای نه چندان قابل قبول درقبال تحولات افغانستان داشته است.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویرانتظار می رود ورود اوباما به کاخ سفید، تحول عمده واساسی دربهبود روند سیاسی و سرنوشت اجتماعی افغانستان را در قبال داشته باشد، زیرا این کشورمیدان اصلی مبارزه با تروریسم ومواد مخدر است. شکست این محور می تواند وضع سیاسی منطقه وحتی جهان را دگرگون سازد وهمچنین پیروزی آمریکا بر تروریسم وحل بحران سیاسی درافغانستان، موقعیت وشانس این کشور را، در تصمیم گیرهای جهانی ارتقا خواهد بخشید.

خوش بینی ها وانتظارات


از آنجایی که اوباما درمبارزات انتخاباتی خود بارها برتوجه جدی نسبت به افغانستان تأکید داشت، بسیاری از سیاستمداران وناظران افغانستان خوش بین هستند که حضور وی در کاخ سفید بتواند گره استراتژیک موجود درا ین کشور را بگشاید.

اعزام نیروهای بیشتر نظامی به افغانستان یکی از نشانه های جدی مبارزه با رشد روز افزون گروه طالبان والقاعده خواهد بود، بلکه به نظر می رسد وادار کردن اسلام آباد درا ریشه کن ساختن منابع وپناهگاههای نظامی، فرهنگی ومعنوی تروریسم وطالبان، می تواند این پیروزی را تضمین کند.

هماهنگی با متحدان بین المللی، بویژه ناتو واتحادیه اروپا درتصمیم گیریهای نظامی ـ سیاسی درقبال افغانستان از یکسو و جلب همکاری قدرتهای منطقه ای ذیدخل درافغانستان، از سوی دیگر، می تواند شرایط مطمئن تری برای موفقیت مبارزه با شورش وتروریسم و نیزبهبود موقعیت ووضعیت سیاسی ومنطقه ای این کشور فراهم سازد.


همانگونه که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نامه خود به ریس جمهوری جدید آمریکا ابراز داشته اند، جهان و بویژه متحدان اروپایی واشنگتن انتظار اشتراک عمل وانعطاف سیاسی بیشتر درمسایل جهانی از رئیس جمهور جدید آمریکا دارند.


مهمتر ازهمه، انتظار مردم افغانستان از اوباما بعنوان یک عنصر تحول طلب، حقوق خوانده و برخاسته از یک پایگاه اجتماعی ـ خانوادگی متفاوت است که خواستار کمک به افغانستان وایجاد تغییرات اساسی در آن هستند.

هر تحولی درافغانستان مستلزم اتخاذ یک سیاست دقیق وعادلانه درجهت اجرای برنامه بازسازی متعادل ومتوازن خواهد بود، چیزی که با صرف نزدیک به بیست ملیارد دلار درظرف ششسال گذشته، عملا ناکام مانده وفرصتهای زیادی به هدررفته است ونا امیدیهای وبد گمانیهای اجتماعی زیادی براگیخته شده است.


هر عمل ومبارزه ای با تروریسم وشورش درافغانستان، زمانی به نتیجه مطلوب ومشخص می رسد که تنها مبتنی بر اعمال زور وگزینه ی نظامی نباشد بلکه می باید برجنبه های فرهنگی، اقتصادی، تبلیغاتی، سیاسی واجتماعی نیز استوار باشد. رشد تروریسم و تقویت ریشه های اجتماعی طالبان درجنوب وشرق و بویژه درکانونهای اصلی آنسوی مرزهای افغانستان را، نباید پدیده ساده ای تصور کرد وریشه کن ساختن آن را آسان تلقی نمود.

تا زمانی که فقر، جهل، بی سوادی وکانونهای تولید باورها وآموزه های افراطی وجود داشته باشد، مبارزه نظامی وشکست فیزیکی طالبان والقاعده یک پیروزی ومبارزه ی "صوری" خواهد بود که دراندک زمان بازتولید خواهد شد. بنا براین، مبارزه ای موثر واساسی با طالبان والقاعده دو جنبه دارد: یک جنبه اش استفاده از قدرت نظامی است وجنبه دیگرش مبارزه فرهنگی ، اقتصادی، اجتماعی، تبلیغاتی، ذهنی وسیاسی با پدیده جهل، فقر، عقب ماندگی وآموزه های افراط گرایانه که به مثابه بسترو وبهانه اصلی رشد تروریسم تلقی می شود. که این جنبه دوم در ریشه کنی تروریزم، وافراط گایی وشورش طلبی اثر ماندگارتر وموثرترخواهد داشت.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.