کرزی خواستار تغییر استراتژی آمریکا علیه تروریسم شد

حامد کرزی
Image caption کرزی: با بمباران دهات افغانستان جنگ علیه تروریسم به پیروزی نمی رسد

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، با استقبال از برنده شدن باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خواستار تغییر استراتژی این کشور در جنگ علیه تروریسم شد.

آقای کرزی گفت که جنگ علیه تروریسم باید از جغرافیای افغانستان به بیرون برده شده و روی "لانه ها و پرورشگاه های تروریسم" تمرکز شود.

رئیس جمهوری افغانستان ساعتی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صحبت می کرد که در آن، باراک اوباما، از جناح دموکراتها برنده شد.

آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی خود تاکید کرده است که به مسئله افغانستان بیشتر توجه خواهد کرد.

رییس جمهور کرزی نیز در سخنان خود گفت که امیدوار است ورود باراک اوباما به کاخ سفید، وضعیت در افغانستان را بهبود بخشیده و منجر به تامین امنیت و آرامش در این کشور شود.

آقای کرزی گفت: "امیدوار هستم که این انتخابات مردم افغانستان را به آرزوی دیرین شان برای صلح و امنیت برساند و تشنج را در منطقه و جهان کم کند."

مبارزه با تروریسم

ظرف هفت سال گذشته که دهها هزار نیروی مسلح بین المللی، مشغول جنگ با شورشیان گروه طالبان بوده اند، آمریکا نقش مهم و تعیین کننده ای در تحولات افغانستان داشته است.

اما افزایش خشونتها در افغانستان که همه ساله جان هزاران فرد نظامی و غیرنظامی را در این کشور می گیرد، انتقادهایی را نسبت به استراتژی آمریکا در جنگ علیه تروریسم در این کشور به همراه داشته است.

رییس جمهور کرزی در جواب به این سوال که تقاضای دولت افغانستان از رهبری جدید آمریکا چیست گفت، تغییر استراتژی در جنگ علیه تروریسم و کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان در صدر درخواست های افغانستان از رهبری آمریکا قرار دارد.

آقای کرزی گفت: "اولین خواست من از رییس جمهور آمریکا این خواهد بود که در افغانستان تلفات غیرنظامی را از بین برده و جنگ را به جای ببرد که لانه های تروریسم و پرورشگاه های تروریسم است، نه در افغانستان."

او افزود: "با بمباران دهات (روستاهای) افغانستان، جنگ علیه تروریسم برنده نخواهد شد."

آقای کرزی همچنین خواستار افزایش نیروی نظامی آمریکا در افغانستان شد اما تاکید کرد که این نیروها باید به مناطقی اعزام شوند که از نظر امنیتی به آن نیاز است.

رامین انوری، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در کابل می گوید، انتظارات از باراک اوباما که با شعار "آوردن تغییر" وارد کاخ سفید شده، در افغانستان، بسیار است. او می گوید افغانها انتظار دارند آقای اوباما با تغییراتی که احتمالا در استراتژی مبارزه علیه تروریسم وارد خواهد کرد، وضعیت را در افغانستان، کشوری که با مشکلات عمده ای چون نا امنی و تولید مواد مخدر روبروست، بهبود بخشد.

مطالب مرتبط