دو سرباز ناتو و ده شورشی در افغانستان کشته شدند

طالبان در افغانستان (آرشیو)
Image caption شورشیان در افغانستان از شیوه های گوناگون، از جمله بمبگذاری انتحاری و حمله مسلحانه در حمله به نیروهای خارجی و افغان کار می گیرند

براساس گزارشها دو سرباز پیمان اتلانتیک شمالی -ناتو- در پی بمبگذاری در غرب افغانستان و ۱۰ شورشی در اثر عملیات نیروهای ائتلاف در شرق این کشور کشته شده اند.

مقامهای محلی در هرات می گویند یک بمبگذار انتحاری ظهر امروز (یکشنبه ۱۹ عقرب/آبان) بر کاروان نیروهای ناتو و ارتش افغانستان در ولسوالی شیندند در جنوب هرات حمله کرده و موتر بمبگذاری شده خود را منفجر کرد.

عبدالروف احمدی، سخنگوی پلیس منطقه ای غرب افغانستان با تایید این خبر به بی بی سی گفت: "در این حمله دو نظامی ایتالیایی کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند."

این مقام پلیس هرات همچنین گفت: "در این حمله که در منطقه قلعه رستم روستای عزیزآباد ولسوالی شیندند روی داد ، یک رهگذر افغان نیز زخمی شده است."

یک سخنگوی طالبان مسئولیت این بمبگذاری را از سوی گروه خود به دوش گرفته و ادعا کرده است که در این بمبگذاری ۱۰ نظامی خارجی کشته شدند.

ولسوالی شیندند در جنوب هرات و در مرز با ولایت نا آرام فراه موقعیت دارد و اخیرا گزارش های متعددی از نا امنی و حملات انتحاری بر نیروهای افغان و خارجی در این ولسوالی منتشر شده است.

عملیات در شرق افغانستان

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند ۱۰ شورشی را در شرق افغانستان کشته و سیزده تن دیگر را بازداشت کرده اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این شورشیان در پی چند عملیات جداگانه در ولایتهای ننگرهار و خوست کشته شدند.

براساس این خبرنامه، این افراد وابسته به گروههای شورشی طالبان و جلال الدین حقانی اند.

نیروهای ائتلاف می گویند بر اثر عملیاتی در ولسوالی اچین ولایت خوست، شش شورشی را کشتند و ۱۰ تن دیگر را بازداشت کردند.

به گفته نیروهای ائتلاف، این عملیات به هدف بازداشت یک فرمانده محلی طالبان روز جمعه گذشته (۱۷ عقرب/آبان) به راه انداخته شد. این نیروها می گویند این فرمانده در رهبری و سازماندهی حملات انتحاری، بمبگذاری، حمله به غیرنظامیان و ماموران دولت افغانستان دست داشته است.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف گفته شده است که چهار شورشی دیگر در چند عملیات جداگانه در ولایت خوست کشته شدند و سه تن دیگر بازداشت شدند.

بر اساس این نامه خبری شماری از این شورشیان وابسته به گروه منسوب به جلال الدین حقانی، از فرماندهان مجاهدین پیشین افغانستان بودند.