اجلاس ناتو و همسایگان افغانستان در شهر دوشنبه

مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption تولید و قاچاق مواد مخدر نیز در اجلاس دوشنبه بررسی می شود

اجلاس کارشناسان کشورهای همسایه افغانستان به منظور بررسی راه های استقرار صلح و ثبات در این کشور آغاز به کار کرده و همزمان، یک مقام ایرانی در سازمان ملل دیدگاه خود را در مورد مسایل افغانستان بیان داشته است.

این اجلاس، که به ابتکار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - تشکیل می شود، از روز سه شنبه، 11 نوامبر (21 آبان) کار خود را در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز کرد و برای نخستین بار، کارشناسانی از کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی نقش این کشورها را در تثبیت اوضاع افغانستان مورد بررسی و تبادل نظر قرار می دهند.

خبرنگار بی بی سی در آسیای مرکزی می گوید که سازمان دهندگان این همایش بر این باورند که مشکلات افغانستان نمی تواند بدون کمک و همکاری همسایگان این کشور حل و فصل شود.

علاوه بر ایران، پاکستان و چین، افغانستان با سه کشور تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در آسیای مرکزی هم مرز است و گفته می شود که قاچاقچیان مواد مخدر برای دسترسی به بازارهای مصرف در اروپا به طور مرتب از مرز یک هزار و دویست کیلومتری افغانستان و تاجیکستان عبور می کنند.

قاچاق مواد مخدر از مشکلات اصلی منطقه محسوب می شود و بررسی آن در دستور کار اجلاس دوشنبه قرار دارد.

نکته قابل توجه در این اجلاس حضور نمایندگانی از ناتو، کشورهای تاثیرگذار منطقه، دولت آمریکا و اتحادیه اروپا برای تبادل نظر درباره مشکلات افغانستان است.

سازمان دهندگان این همایش ابراز امیدواری کرده اند که علاوه بر بررسی مسایل کوتاه مدت، راه حل های بلند مدت نیز مورد بررسی قرار گیرد.

سفیر ایران در دوشنبه نیز در سخنرانی در این اجلاس، مواضع کشورش را در مورد شرایط افغانستان بیان کرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که سه سال پیش، دولت آمریکا برنامه ای را برای ایجاد شبکه توزیع برق در افغانستان پیش بینی کرد تا کشورهای آسیای مرکزی بتوانند برق تولیدی خود را از طریق افغانستان به هند و پاکستان صادر کنند اما ادامه نا امنی در افغانستان مانع از اجرای این برنامه شده است.

مواضع ایران

همزمان، یک مقام ایرانی مواضع دولت این کشور را در مورد مسایل افغانستان تشریح کرده است.

Image caption نماینده ایران در سازمان ملل خواستار کمک به بازگشت پناهجویان شد

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - اسحاق آل حبیب، معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، در سخنانی در نشست مجمع عمومی این سازمان گفت که افغانستان در حال حاضر در مرحله ای حساس قرار گرفته است.

آقای آل حبیب گفت که در سال های اخیر، مردم و دولت افغانستان به موفقیت هایی دست یافته اند اما این کشور هنوز با چالش های عمده ای مواجه است.

این مقام ایرانی تصریح کرد که با توجه به سابقه حضور تروریسم و افراطگرایی در افغانستان و تهدیدی که در گذشته از این جهت متوجه صلح و ثبات جهانی شده است، صلح، ثبات و توسعه افغانستان برای تمامی جهان اهمیت بسیار دارد.

به گفته وی، "هرگونه علامت یا قدم اشتباه برخی کشورها که بتواند به کاهش عزم بین المللی در کمک به مبارزه افغانستان با گروه های تروریستی و افراطگرا تعبیر شود" مورد بهره برداری این گروه ها قرار می گیرد.

آقای آل حبیب گفت "متاسفانه برخی کشورها اظهاراتی را مطرح می کنند یا قدم هایی بر می دارند که بر نگرانی مردم و دولت افغانستان و نیز جامعه جهانی در این زمینه دامن می زند و این موضوعی است که باعث نگرانی جدی است و تنها سبب پیدایش موج جدیدی از افراطیگری در منطقه خواهد شد."

این مقام ایرانی در مورد کشورهای مورد نظر خود توضیحی نداد اما احتمالا اشاره او به گزارش های مربوط به اظهارات برخی مقامات غربی در مورد لزوم مذاکره و مصالحه بین دولت افغانستان و طالبان است که پیش از این نیز ناخرسندی مقامات ایرانی را در پی آورده بود.

این عضو هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان را خطری برای این کشور، منطقه و جهان توصیف و بر ضرورت اقدامات بیشتر افغانستان و جامعه بین المللی با این پدیده تاکید کرد.

آقای آل حبیب در سخنان خود روابط ایران و افغانستان را نیز مطرح کرد و گفت که طی سه دهه گذشته، ایران میزبان میلیونها تن از شهروندان افغانستان بوده و افزود که این افراد از امکانات آموزشی و رفاهی لازم برخوردار شده اند.

وی افزود که در حال حاضر حدود دو میلیون شهروند افغانستان در ایران حضور دارند که حضور نیمی از آنان غیرقانونی است و از جامعه بین المللی خواست برای کمک به بازگشت پناهجویان افغان به کشورشان تلاش بیشتری کند.

مطالب مرتبط