تغییرات گسترده در پلیس هرات

شماری از مقامات محلی هرات
Image caption تغییر فرمانده پلیس هرات و شمار زیادی از همکارانش به دنبال اعتراضات گسترده ساکنان این شهر از وضعیت بد امنیتی، صورت گرفت.

وزارت داخله افغانستان از "تغییرات گسترده" در میان مقامات پلیس محلی ولایت هرات در غرب افغانستان خبر داد. در پی این تغییرات عصمت الله علی زی فرمانده پلیس هرات معرفی شده و ژنرال ملهم عهده دار سمت فرماندهی پلیس مرزی شده است.

زمری بشری سخنگوی وزارت داخله افغانستان در یک نشست خبری در کابل علت این تغییرات را "ناکام بودن پلیس" هرات عنوان کرد.

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان این تغییرات پس از آن انجام شد که شهروندان هرات از افزایش موارد نا امنی و آدم ربایی دراین شهر شکایت کردند و در هفته های اخیر اتحادیه های صنفی این شهر دست به اعتصاب سراسری زدند.

آنگونه که سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید فرماندهی پلیس هرات، فرماندهی پلیس مرزی، و چهار پست دیگر از زیر مجموعه فرماندهی پلیس هرات تغییر کرده است.

پیش از این مسئولان حوزه های ده گانه امنیتی در هرات نیز از کار برکنار شده و معاونان آنها تا معرفی مسوولان جدید بعنوان سرپرست معرفی شده بودند.

جمعه عدیل فرمانده پلیس هرات و همکاران او که درهرات از کار برکنار شده اند، در کابل مناطق دیگری عهده دار مسئولیت های جدیدی شده اند.

عصمت الله علی زی فرمانده جدید پلیس هرات گفت:" به من دستور داده اند تا هر فرد پلیس را که کار خود را درست انجام نداد از صفوف پلیس اخراج کنم."

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، فرمانده جدید پلیس هرات، باید گروه های مسلح غیر قانونی را خلع سلاح کند.

قرار است سیصد پلیس آموزش دیده و تازه نفس نیز به ولایت هرات فرستاده شود.

نمایندگان هرات در مجلس نمایندگان از سه هفته به این طرف خواهان انجام تغییرات در مقامات رده بالای محلی در هرات بودند و مدتی به رسم اعتراض از حضور در مجلس نیز خود داری کردند.

اتحادیه های صنفی هرات هم به نشانه اعتراض دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب منجر به تعطیل شدن برخی از نهاد های خدمات عامه از جمله درمانگاه های خصوصی شد.

اعتراض ها در ولایت غربی هرات پس از آن بالا گرفت که مردان مسلح یکی از صرافان مشهور هرات را در مرکز شهر کشتند و برادرش را ربودند. پیش از آن نیز موارد از آدم ربایی و سرقت های مسلحانه از هرات گزارش شده بود.

مطالب مرتبط