سیاستهای آمريکا در خصوص افغانستان تغییر می کند

سربازان آمريکایی
Image caption در حال حاضر 33 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند

در حمله ای انتحاری به نیروهای آمريکایی در شرق افغانستان یک سرباز آمریکایی کشته شده است.

به این ترتیب، شمار کشته شدگان آمریکایی در سال جاری به 150 نفر رسیده است که از هنگام آغاز جنگ در افغانستان در سال 2001 پرتلفات ترین سال برای آمریکایی ها بوده است.

کشته شدن نیروهای آمریکایی در افغانستان در ماه های اخیر نشان می دهد که آمريکایی ها نسبت به عراق، تلفات بیشتری در افغانستان داده اند.

در عین حال در آمریکا چنین به نظر می رسد که عملیات آمریکا در افغانستان موفقیت کمتری نسبت به قبل داشته است.

تلفات اخیر نشان می دهد آمریکا و کشورهای عضو پیمان ناتو در جنگ افغانستان موفق نبوده اند و همين امر باعث شده که سیاست آمریکا در خصوص حضور نظامی در افغانستان بارها در سطوح بالای حکومتی چه در پنتاگون و چه در ميان مشاوران باراک اوباما مورد بازبینی قرار بگیرد.

با اینکه هنوز سیاستهای جدید در دست بررسی اما نشانه های تغییراتی که قرار است رخ دهد، از حالا دیده می شود.

از نظر نظامی تقریبا به طور قطعی بر تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان افزوده خواهد شد و آمریکا رهبری خود را در هدایت جنگ تقویت خواهد کرد.

در حال حاضر 33 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند و جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که تا اوایل سال آینده 4500 سرباز دیگر به افغانستان اعزام می کند.

همچنین ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه اشاره کرده که شاید برخی از تاکتیکهایی که در عراق کاربرد داشته در افغانستان نیز اعمال شود. از جمله همکاری با رهبران قبایل محلی و مسلح کردن آنها.

اما قطعا بیشترین تغییر در سیاستهای کلی برای اداره جنگ خواهد بود.

مقامهای رسمی نزديک به باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دخالت دادن بیشتر کشورهای منطقه در خصوص مسئله افغانستان صحبت کرده اند که احتمالا گفتگو با ایران را نیز در نظر دارند.

به نظر می رسد آنچه بیشتر در داخل افغانستان استقبال می شود نه برقراری دمکراسی بلکه برپایی حکومتی است که بتواند با بازگشت القاعده و دیگر افراطگرایان اسلامی مقابله کند.

مطالب مرتبط