کرزی: پایان جنگ علیه تروریسم مشخص شود

حامد کرزی و هیات شورای امنیت در کابل
Image caption این نخستین بار است که رئیس جمهوری افغانستان موضوع تعیین زمان برای مبارزه جهانی علیه تروریسم را مطرح می کند

رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با هیات شورای امنیت سازمان ملل خواستار تعیین جدول زمانی برای پایان جنگ علیه تروریسم در کشورش شده است.

هیات بلندپایه شورای امنیت که در آن نمایندگان پانزده کشور عضو دایمی و غیردایمی شورای امنیت عضویت دارند، روز گذشته، ۲۴ نوامبر، برای بررسی پیشرفتهای افغانستان و چالشهای بر سر راه این کشور وارد کابل شد.

براساس اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهوری افغانستان در این مورد منتشر شده، حامد کرزی در گفتگو با این هیات گفته است که هفت سال پس از شکست طالبان در افغانستان هنوز هم مردم این کشور در جنگ علیه تروریسم کشته می شوند و آنان امید به آینده را از دست داده اند.

آقای کرزی به هیات شورای امنیت گفته است: "جامعه جهانی باید برای محو تروریسم زمان معینی را تعیین کند. اگر چنین زمانی تعیین نمی شود، ما حق داریم برای دست یافتن به ثبات و آرامش راه مذاکره را پیش گیریم."

این نخستین بار است که رئیس جمهوری افغانستان موضوع تعیین زمان برای مبارزه جهانی علیه تروریسم را مطرح می کند. پیش از این آقای کرزی گفته بود اگر ملا عمر، رهبر طالبان حاضر به گفتگو شود امنیت او را تضمین می کند. آقای کرزی تاکید کرده بود که اگر این سخن را نیروهای بین المللی نپذیرند، یا او را از قدرت کنار زنند یا از افغانستان خارج شوند.

در همین حال همایون حمیدزاده، سخنگوی حامد کرزی در یک نشست خبری گفت که هیات شورای امنیت سازمان ملل در گفتگو با آقای کرزی از طرح مذاکره با طالبان حمایت کرده است.

آقای کرزی در این دیدار همچنین از نقش عربستان سعودی در تامین صلح در افغانستان اشاره کرد. اخیراً آقای کرزی در حاشیه کنفرانس صلح ادیان سازمان ملل در نیویورک با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی گفتگو کرده بود.

همچنین هفته نامه آلمانی اشپیگل اخیراً گزارش داد که مقامات عربستان سعودی گفته اند که حاضر ند به ملا عمر رهبر طالبان پناهندگی سیاسی دهند.

به نوشته اشپیگل، روسای جمهوری آمریکا و افغانستان مقامات عربستان را قانع کرده اند که به ملا عمر پناه دهند. این گزارش تا حال از سوی مقامات عربستان، افغانستان و آمریکا تایید نشده است. طالبان هم در این مورد از ابراز نظر خودداری کرده اند.

آقای کرزی در دیدار با اعضای بلند پایه ای شورای امنیت همچنان تاکید کرده است که کشورهای اسلامی باید در تامین صلح و ثبات در افغانستان بیشتر همکاری کنند.

آقای کرزی همچنین در دیدار با هیات شورای امنیت، از اعضای این شورا خواست که برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در این کشور تلاش کنند.

به گفته سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، این تقاضا از خواست های جدی آقای کرزی در گفتگو با هیات شورای امنیت در کابل بوده است.

زلمی خلیلزاد، سفیر آمریکا در سازمان ملل و عضو هیات شورای امنیت سازمان ملل در این دیدار گفته است وضع زندگی مردم در سالهای اخیر در افغانستان بهبود یافته است.

او تاکید کرده است که نهادهای قضایی افغانستان باید تقویت شوند و اعتماد مردم را جلب کنند.

این هیات، پیشرفت افغانستان در چند سال اخیر و همچنین چالشهای بر سر راه این کشور را بررسی می کند. قرار است این هیات با شماری از دیگر مقامات افغان و نهادهای مدنی این کشور هم گفتگو کند. سفر به هرات هم شامل برنامه هیات شورای امنیت است.

مطالب مرتبط