دبیر کل ناتو: چالش های افغانستان بزرگتر می شود

یاپ دی هوپ شیفر
Image caption یاپ دی هوپ شیفر گفت که ماموریت ناتو در افغانستان دشوارتر می شود

دبیر کل ناتو در سفر به کابل از استراتژی جاری این سازمان در افغانستان دفاع کرده و گفته است حضور و فعالیت نیروهای آنان در این کشور، مبتنی بر فیصله های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

یاب دی هوپ شیفر این اظهارات را در پاسخ به سخنان انتقاد آمیز رئیس جمهور افغانستان بر زبان رانده که جنگ جاری علیه تروریسم در افغانستان را جنگی مبهم نامیده است.

دبیر کل ناتو پس از گفتگو با رئیس جمهور افغانستان در مورد اوضاع افغانستان و منطقه و چگونگی مبارزه با تروریسم در یک کنفرانس مشترک خبری با او اعلام کرد که با گذشت هر یک روز چالش ها در افغانستان بزرگتر شده اند.

پیش از او رئیس جمهور افغانستان گفته بود می خواهد بداند که چه زمانی جنگ جاری در کشورش بصورت موفقیت آمیزی پایان خواهد یافت.

آقای شیفر گفت: "من این را رد نمی کنم، چالش ها با گذشت هر روز برزگتر شده. و این را رد نمی کنم ما تلاش های خود را می کنیم ما وظیفه خود را به درستی انجام می دهیم. اما چالش ها بزرگند، ما و شما میدانید که تنها افغانستان نیست که ما به آن نگاه می کنیم بلکه کل سطح منطقه مهم است."

آقای شیفر در ادامه سخنانش افزود گفتگوی صلح با گروه طالبان کاری است که مربوط به خود رئیس جمهور افغانستان می شود و نیروهای تحت فرمان او مسئولیت حمایت از روند بازسازی و بهبود وضعیت در این کشور را دارند:

"با هرکسی که رییس جمهور می خواهد مذاکره و گفتگو کند کار اوست، ما این جا بخاطر توانمندسازی حضور داریم. ما یک استراتژی پذیرفته شده بین المللی را داریم. فکر می کنم ما می توانیم بهتر کار کنیم "

حامدکرزی در این کنفرانس خبری به صورت های مختلفی از جنگی که در کشورش جریان دارد ابراز ناخشنودی کرد. او گفت پیوسته درخواست کشورش این بوده که می باید هدف چنین جنگی منابع تروریسم باشد.

تعبیر رایج از منابع تروریسم در اظهارات مقامات افغان، مناطقی در درون قلمرو پاکستان است که گفته می شود تندروهای اسلام گرا در آنها آموزش جنگی می بینند و به افغانستان فرستاده می شوند.

آقای کرزی بار دیگر سخنان پیشین خود در مورد صلح با طالبان را تکرار کرد و گفت حاضر است امنیت ملا محمد عمر رهبر فراری گروه طالبان را تامین کند، در صورتی که او دست از خشونت و جنگ بردارد و و به پیشنهاد صلح عمل کند.

رئیس جمهور افغانستان یک روز پیشتر در صحبت با نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل متحد در کابل گفت هرگاه یک جدول زمانی برای خاتمه جنگ علیه دهشت افگنی در افغانستان ترتیب نشود، حکومت این کشور حق دارد برای ایجاد صلح و ثبات راه صلح با مخالفان را انتخاب کند.

آقای کرزی پیش از این نیز از ملا عمر خواسته بود تا به میز مذاکره حاضر شود اما این پیشنهاد او از جانب طالبان رد شد.

در یک ماه گذشته این دومین بار است که رییس جمهور افغانستان جنگ علیه دهشت افگنی در افغانستان را مورد انتقاد قرار میدهد و بر مذاکره با ملا عمر رهبر طالبان تاکید دارد.

مطالب مرتبط