نگرانی هیات شورای امنیت از وضعیت امنیتی افغانستان

سازمان ملل متحد
Image caption هیات شورای امنیت در پایان دیدار سه روزه خود از افغانستان نتایج سفر خود را "پرثمر" خوانده است

هیات شورای امنیت سازمان ملل در کابل گفته است که وضعیت دشوار امنیتی در افغانستان در حال گسترش است، اما هنوز نمی توان گفت این کشور با بحران امنیتی روبرو است.

این هیات دوشنبه، ۲۴ نوامبر، برای بررسی چالشها بر سر راه ثبات و امنیت در افغانستان و پیشرفتهای امنیتی به این کشور سفر کرد. نمایندگان پانزده کشور عضو دایمی و غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل شامل این هیات اند.

هیات شورای امنیت در پایان دیدار سه روزه خود از افغانستان و گفتگو با مقامات دولت این کشور و فرماندهان نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان، در یک نشست خبری شرکت کرد و نتایج سفر خود را "پرثمر" خواند.

جیلیو ترزی، سفیر ایتالیا در سازمان ملل و رئیس این هیات در این نشست در کابل گفت دولت افغانستان و جامعه بین المللی باید تلاشهای خود را دو برابر کنند تا بر مشکلات امنیتی در این کشور فایق آیند و رضایت مردم را به دست آورند.

آقای ترزی گفـت: "بدون شک در افغانستان وضعیت دشوار امنیتی وجود دارد و این وضعیت دشوار در حال حاضر در حال گسترش است، اما ما آن را به عنوان یک مشکل بررسی می کنیم و نه بحران امنیتی."

روز گذشته (۲۶ نوامبر) یاپ دی هوپ شیفر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم در کابل گفت چالشها هر روز در افغانستان بزرگتر می شود.

آقای ترزی درباره سخنان اخیر رئیس جمهوری افغانستان گفت شورای امنیت کوشش می کند زمان جنگ در این کشور را کوتاه تر کند، اما تاکید کرد تا زمانی که تروریسم وجود دارد و جنگ با تروریسم ادامه دارد، حضور نیروهای بین المللی در افغانستان ضروری است.

'ضایعه'

رئیس هیات شورای امنیت در پاسخ به نگرانیها در باره کشتار غیرنظامیان در جنگ علیه تروریسم در افغانستان گفت مرگ حتی یک افغان هم برای هیات شورای امنیت به عنوان یک "ضایعه" تلقی می شود.

او گفت با فرماندهان نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، برای بررسی راههای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان صحبت های زیادی کرده است.

آقای ترزی افزود که اکثراً غیرنظامیان به گونه مستقیم و غیرمستقیم از سوی طالبان کشته می شوند. به گفته او، طالبان می کوشند با کشتار غیرنظامیان ترس و ارعاب را در میان مردم گسترش دهند.

آقای ترزی در باره گفتگو با طالبان گفت هیاتی که او ریاست آن را به عهده دارد، تمام ملاحظات دولت افغانستان محترم می شمارد. او گفت هیات شورای امنیت از گفتگو با طالبان، که دولت دولت افغانستان آن را در نظر دارد، حمایت می کند.

او در پاسخ به پرسشی درباره دعوت ملا عمر رهبر، طالبان برای گفتگو از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و این که نام او شامل فهرست سیاه سازمان ملل است، گفت نمی خواهد وارد بحثهای فرعی شود.

به گفته آقای ترزی، در حال حاضر ابتکار گفتگو با طالبان در دست دولت افغانستان است. اما او تاکید کرد که این مذاکره باید از "موضع قوی" انجام شود.

رئیس هیات شورای امنیت همچنین افزود که هر نوع گفتگویی با طالبان باید به تقویت دموکراسی در افغانستان بینجامد و نه تضعیف آن.

اخیراً موضوع با طالبان از جانب آقای کرزی با صراحت و جدیت بیشتری مطرح شده است. رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در یک نشست خبری مشترک با یاپ دهوپ شیفر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، (ناتو) بار دیگر بر حل سیاسی قضیه افغانستان تاکید کرد.

آقای کرزی گفت اگر شیوه های نظامی برای تامین امنیت در افغانستان به موفقیت نرسد، حکومت او راههای سیاسی را برای تامین امنیت در این کشور بررسی خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت اگر رهبر طالبان حاضر به گفتگو شود، به هر قیمتی امنیت او را تامین خواهد کرد.

این در حالی است که آمریکا برای کشتن یا دستگیری ملا عمر، رهبر طالبان میلیون ها دلار را به عنوان جایزه تعیین کرده است.

مطالب مرتبط