نگرانی سازمان ملل از شیوه بازداشت متهمان

نورا نیلاند و کریستینا اوگز
Image caption فساد، عدم آگاهی و سوء استفاده از قانون از مشکلاتی است که منجر به محکومیت افراد بی گناه در افغانستان می شود

دو مقام ارشد سازمان ملل متحد از شیوه بازداشتها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و سیستم قضایی این کشور را به فساد و رشوه ستانی متهم کرده اند.

فساد، عدم آگاهی و سوء استفاده از قانون از مشکلاتی است که به باور مقامات سازمان ملل متحد منجر به محکومیت افراد بی گناه در افغانستان می شود.

نورا نیلاند رئیس بخش حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان در پی بررسی پرونده ۲۰۰۰ زندانی در زندانهای افغانستان می گوید بازداشت های خودسرانه، شکنجه، تجاوز جنسی و عدم رسیدگی به پرونده های متهمان از بزرگترین چالشهایی است که بیشتر زندانیان افغان با آن روبرو هستند.

'عدالت تلفنی'

خانم نیلاند همچنین از آغاز اعدام های گروهی در زندانهای افغانستان ابراز نگرانی کرده و می گوید دستگاه قضایی افغانستان هنوز ضعیف تر از آن است که بتواند درباره پرونده های اعدام تصمیم بگیرد.

خانم نیلاند در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت: "اگر شما دوستان قدرتمند دارید و مرتکب جرم می شوید، حتا شما از محاکمه مصئون هستید، زیرا فقط یک تماس تلفنی دوستان تان شما را نجات می دهد. ما به این می گوییم عدالت تلفنی. اما اگر شما چنین قدرتی ندارید، حتی اگر کودک هم باشید، با مجازات روبرو می شوید. افراد ناتوان حتی بیشتر از دوره ای را در زندان می گذرانند که از سوی دستگاه قضایی برای آنان تعیین شده است، زیرا آنها پول ندارند که برای دست یابی به حق خود به عنوان رشوه بپردازند."

کریستینا اوگز رئیس مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) در افغانستان نیز از افزایش روزافزون زندانیان، وضعیت بهداشتی و احتمال گسترش بیماری هایی چون سل و ایدز در زندانهای افغانستان ابراز نگرانی کرد.

خانم اوگز می گوید در بسیاری موارد افراد پولدار مورد پیگرد قانونی قرار نمی گیرند و در عوض کسانی که فقیرند و توانایی پرداخت رشوه را ندارند، زمانی بیشتر از دوره تعیین شده از سوی دستگاه قضایی را در زندانها سپری می کنند. رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در کابل گفت: "دستگاه قضایی افغانستان بسیار ضعیف است و این مساله نگرانی هایی را در پی دارد از جمله اینکه، آیا آنانی که بازداشت شده اند مجرم هستند یا بی گناه؟ سازمان ملل متحد حتی در باره اعدام ها در کشورهایی که سیستم های قضایی پیشرفته دارند نگران است، زیرا در برخی موارد این کشورها دریافته اند که حکم اعدام در باره افراد بی گناه اجرا شده است."

مقام های سازمان ملل متحد همچنین از دولت افغانستان خواستند در برخی موارد به جای زندان از گزینه های دیگری چون بازداشت های خانگی، اعمال محدودیت بر رفت و آمد، جریمه و ضمانت استفاده کند.

مقام های سازمان ملل متحد همچنین از بازداشت و شکنجه غیرنظامیان، به ویژه از سوی نیروهای خارجی ابراز نگرانی کردند، آنان می گویند هنوز اطلاع دقیقی در باره وضعیت زندانهایی که از سوی نیروهای خارجی و اداره امنیت ملی افغانستان اداره می شوند، در دست ندارند.

اما اداره امنیت ملی افغانستان پیش از این شکنجه در زندانهای تحت کنترل خود را رد کرده بود.

قوه قضائیه افغانستان در روزهای گذشته اعلام کرده بود که میزان فساد در دستگاه قضایی این کشور به گونه قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

براساس آمار رسمی، در حال حاضر شمار زندانیان در زندانهای افغانستان به ۱۲ هزار و پانصد تن می رسد. این درحالی است که این آمار حدود شش سال پیش تنها شش صد تن در زندانهای افغانستان به سر می بردند. در حال حاضر سه درصد زندانیان را زنان تشکیل می دهند که در بسیاری موارد به ارتکاب جرایم سبک تری نسبت به مردان محکوم شده اند.

مطالب مرتبط