'پنج غیرنظامی' در هلمند کشته شدند

نقشه هلمند
Image caption ولایت هلمند با وجود حضور هزاران سرباز نیروهای بین المللی و افغان، از ناآرام ترین مناطق افغانستان است

مقامهای محلی در ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب افغانستان می گویند که پنج غیرنظامی در پی انفجار بمب کنار جاده ای در این ولایت کشته شده اند.

اسدالله شیرزاد، فرمانده پلیس هلمند به بی بی سی گفت در این حادثه یک موتر (خودرو) حامل غیرنظامیان در منطقه "دوراهی" با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد. این منطقه در نزدیکی شهر لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند موقعیت دارد.

فرمانده پلیس هلمند گفت همه افرادی که در این انفجار کشته شدند، غیرنظامی بودند.

اما یک سخنگوی طالبان ادعا کرده است که در انفجاری در همین منطقه یک موتر پلیس هدف قرار گرفت. یوسف احمدی، سخنگوی طالبان گفت در این حادثه چهار مامور پلیس کشته شدند.

به گفته این سخنگوی طالبان، این بمب را افراد وابسته به گروه طالبان جاسازی کرده بودند.

ولایت هلمند با وجود حضور هزاران سرباز نیروهای بین المللی و افغان، از ناآرام ترین مناطق افغانستان است.

روز گذشته (دوشنبه، ۱۱ قوس/آذر) یک انفجار انتحاری در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، باعث کشته شدن دست کم ۱۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به سی تن دیگر شد.

مقامات ولایت هلمند اعلام کردند که در این انفجار هشت غیرنظامی و دو مامور پلیس کشته شدند. یک مقام محلی پلیس نیز درمیان کشته شدگان این حادثه بوده است.

همچنین مقامات در کابل می گویند طالبان یک مهندس راهسازی را در ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان کشته اند.

ولی محمد رسولی معاون وزارت فواید عامه افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت طالبان این مهندس را شب گذشته در ولسوالی غورماچ کشتند.

آقای رسولی گفت این مهندس و دو مهندس دیگر مشغول کار در پروژه ساختن شاهراه حلقه ای بلخ-هرات بودند که روز سوم قوس/آذر از سوی طالبان ربوده شدند.

آقای رسولی گفت افرادی که خود را وابسته به گروه طالبان معرفی کردند، در تماس تلفنی با مقامات وزارت فواید عامه تایید کردند که این مهندسان را آنان ربوده اند.

معاون وزارت فواید عامه گفت ربایندگان در قبال رهایی این مهندسان خواستار پول شدند.

آقای رسولی گفت: "هدف ربایندگان به آوردن پول است، مزاحمت در کار ساختن شاهراه و متوقف کردن پروژه است. در حقیقت کسانی که این گونه کارها را انجام می دهند، واضحاً مخالف ترقی و آبادی کشورند."

طالبان هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط