نگرانی سازمان ملل از نقض حقوق بشر درافغانستان

Image caption کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید ظرف یک سال گذشته هزار و چهارصد غیر نظامی درافغانستان کشته شده اند

کای آیده فرستاده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است درگیری های مسلحانه در افغانستان باعث نقض حقوق بشر در این کشور شده است.

آقای آیده که در مراسم شصتمین سالگرد تصویب اعلامیه ای جهانی حقوق بشر درکابل سخن می گفت تاکید کرد که درگیری های مسلحانه وحملات شورشیان در برخی از مناطق نا آرام افغانستان سبب محرومیت مردم از دست رسی به حقوق اولیه شان شده است.

کای آیده همچنین از روند گفتگوی دولت افغانستان با گروه طالبان حمایت کرد. اما تاکید کرد که این گفتگو باید به منظور ایجاد صلح پایدار باشد.

او گفت "صلحی می خواهد که تمام مردم افغانستان در امنیت زندگی کنند".

در همین حال رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان به طور ضمنی و با اشاره به نقض حقوق بشر در کشور های جهان سوم از کشور های غربی انتقاد کرد.

آقای اسپنتا گفت: "از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تا کنون هیچ کشوری در جهان نیست که حقوق بشر را نقض نکرده باشد."

وزیر خارجه افغانستان افزود: "مدافعان حقوق بشر پس از حادثه 11سپتامبر از این حقوق استفاده ابزاری کرده و آن را به دلایل مختلف نقض کرده اند".

اگرچه آقای اسپنتا منظورش از حامیان حقوق بشر را توضیح نداد، اما خبر نگاران می گویند ظاهرا او به تلفات غیر نظامیان اشاره داشته است.

از زمان حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکنون بارها گزارش شده است که در اثر حملات هوایی آنها غیر نظامیان کشته و یا مجروح شده اند، وابستگان قربانیان و همچنین دولت افغانستان خواستار دادخواهی و محاکمه عاملان تلفات غیر نظامیان شده اند اما تاکنون موردی که به این خواستها توجه شده باشد دیده نشده است.

این درحالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید ارزش های حقوق بشری به صورت مداوم از سوی طالبان ، نیروهای بین المللی و مقامات دولتی افغانستان نقض می شود.

ثریا صبحرنگ معاون این کمیسیون گفت نقض آزادی بیان، کشتار غیر نظامیان، ازدواج های اجباری و تجاوز جنسی از مواردی است که در افغانستان هنوز صورت اتفاق می افتد.

به گفته خانم صبحرنگ در ظرف یک سال گذشته هزار و چهارصد غیر نظامی در اثر خشونت ها در افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط