افزایش 90 درصدی محصولات زعفران در هرات

گل و گیاه زعفران
توضیح تصویر،

زعفران در ترکیب غذاها، نوشابه ها و انواع داروها به کار می رود. این گیاه به همین دلیل در داخل و خارج از افغانستان بازار گرمی دارد

مسئولان اداره زراعت(کشاورزی) هرات در غرب افغانستان می گویند ارزش محصولات زعفران این ولایت امسال نسبت به سال گذشته نود درصد افرایش یافته است.

زعفران به دلیل ارزش زیادی که در بازار های جهانی دارد، در سالهای اخیر به عنوان بهترین کشت جایگزین کشت خشخاش در افغانستان مطرح شده است. مقامهای محلی در هرات می گویند آب و هوای این ولایت برای کشت این گیاه بسیار مناسب است.

مقامات محلی تجربه کشت زعفران و جمع آوری محصولات آن را در سالهای اخیر در هرات "بسیار موفق" توصیف می کنند و می گویند با گذشت هر سال در سطح کشت و میزان تولید محصولات زعفران در ولسوالی های هرات افزایش قابل ملاحظه ای دیده می شود.

بشیر احمد احمدی، یک مقام اداره کشاورزی هرات می گوید امسال علاوه بر افزایشی که در میزان تولید زعفران خالص پیشبینی شده، قیمت محصولات زعفران هم نسبت به سال قبل ۹۰ درصد افزایش یافته است.

آقای احمدی گفت: "یک شرکت خصوصی موسوم به شرکت حمیدزی ابراز آمادگی کرده تا هر کیلو زعفران خالص هرات را ٢٥٠٠ دلار خریداری کند. سال گدشته یک کیلو زعفران تا ١٣٥٠ دلار آمریکایی به فروش رسیده بود. بنابراین می توانیم بگوییم که بهای زعفران نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد افزایش یافته است."

این مقام اداره کشاورزی هرات می گوید این شرکت خصوصی افغانی تا اکنون حدود ٨٠ کیلو زعفران خالص را به بازارهای خارجی صادر کرده است. او می افزاید در حال حاضر امکانات پیشرفته برای تهیه و تولید زعفران به صورت معیاری در هرات وجود دارد.

او گفت: "سال گدشته مشکلاتی در زمینه خشک کردن و بسته بندی زعفران داشتیم، خوشبختانه این کمبودها و مشکلات را به کمک موسسات علاقمند از میان برداشتیم. ما توانستیم که تعدادی از ماشین های خشک کن را در اختیار کشاورزان بگذاریم و بسته بندی زعفران را هم مطابق استانداردهای جهانی آماده کنیم."

سال گدشته از زمینی به وسعت ١٤٥ هکتار ٤٠٠ تا ٥٠٠ کیلو زعفران در هرات به دست آمد و به گفته مسئولان زراعت هرات، پیش بینی می شود که امسال میزان محصولات زعفران از زمینی به وسعت ٢١٢ هکتار زمین به ٦٠٠ تا ٨٠٠ کیلو برسد.

زعفران در ترکیب غذاها، نوشابه ها و انواع داروها به کار می رود. این گیاه به همین دلیل در داخل و خارج از افغانستان بازار گرمی دارد.

تا حال در افغانستان چندین نشست علمی در مورد کشت زعفران و اهمیت آن در بهبود وضعیت نابسامان اقتصاد کشاورزان افغان برگزار شده است. کارشناسان می گویند دولت افغانستان باید برنامه های جدی را برای معرفی زعفران به عنوان کشت جایگزین کشت خشخاش روی دست گیرد.