15:36 گرينويچ - چهارشنبه 10 دسامبر 2008 - 20 آذر 1387

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: "عدالت انقالی اجرا نشده است"

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه سال پس از آغاز برنامه عدالت انتقالی در افغانستان، می پذیرد که این برنامه تا حالا با موفقیت های زیادی همراه نبوده است.

مسئولان این کمیسیون می گویند، "نبود علاقمندی سیاسی" و ادامه نا امنی ها در افغانستان از دلایل عمده بازدارنده برای تطبیق برنامه عدالت انتقالی بوده است.

نادر نادری، سخنگوی این کمیسیون گفت که یکی از نکات پذیرفته شده در برنامه عدالت انتقالی، برکناری افرادی از قدرت بود که در گذشته و حال به نقض حقوق بشر در افغانستان متهم بوده اند.

به گفته آقای نادری مورد دومی که توافق شده بود، ایجاد مکانیسمی برای تامین عدالت جزایی و بازپرسی از کسانی بود که به ارتکاب جرایم بزرگ و "نابخشودنی" متهم هستند و به گفته آقای نادری این موارد تا حالا عملی نشده است.

آقای نادری که به مناسبت شصتمین سال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر با بی بی سی صحبت می کرد، تاکید کرد که تامین صلح پایدار در افغانستان ممکن نیست، مگر اینکه اساس صلح بر بنیاد تامین عدالت گذاشته شود.

در سال جاری مواردی از تجاوز جنسی، ازدواج اجباری، خشونت علیه زنان از افغانستان گزارش شده است

افغانستان در چند دهه گذشته شاهد جنگ های میان گروهی بود که به گفته کارشناسان موارد گسترده نقض حقوق بشری در این کشور را به دنبال داشت.

نهادهای حقوق بشری در سراسر جهان، بارها از دولت افغانستان انتقاد کرده اند که با عاملان نقض حقوق بشر در این کشور، برخورد جدی نمی کند.

این نهادها هشدار می دهند که افراد متهم به نقض حقوق بشر در افغانستان، هم اکنون در پست های مهم حکومتی و پارلمانی حضور دارند.

همچنین در سال جاری مواردی از تجاوز جنسی، خشونت علیه زنان، ازدواج اجباری و نقض حقوق کودکان در افغانستان گزارش شده است.

این در حالی است که دولت افغانستان تاکید دارد که در شرایط کنونی زمینه برای اجرای برنامه عدالت انتقالی آماده نیست و اجرای این برنامه ممکن است ثبات سیاسی را دراین کشور به هم بزند و افغانستان را یک بار دیگر به سالهای جنگ داخلی باز گرداند.

نهاد های فعال در زمینه حقوق بشر از جمله دیدبان حقوق بشر که مرکز آن در نیو یورک است، برخی از رهبران احزاب مطرح درافغانستان و همچنین برخی از مقام های عالی رتبه در دولت این کشور را به نقض حقوق بشر متهم کرده و از آنها نام برده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.