برف سنگین و گرسنگی در افغانستان

یک منطقه برفگیر در مرکز افغانستان
Image caption در برخی مناطق افغانستان تا ۱۲۰ سانتی برف باریده است

مقامات افغانستان می گویند در پی بارش برف در مناطق مختلف افغانستان، بسته شدن راهها و سرمای شدید، زندگی برای خانواده های فقیر و بی سرپناه مشکل شده است.

مناطق سرد و کوهستانی افغانستان در چند روز اخیر شاهد ریزش برف سنگین زمستانی بوده است. بر اساس برخی از گزارشها در برخی مناطق این کشور تا ۱۲۰ سانتیمتر برف باریده است.

مقامات در ولایت دایکندی، در مرکز افغانستان می گویند بارش برف باعث بسته شدن راهها شده و روند ارسال کمک به این ولایت فقرزده را قطع کرده است.

سلطان علی ارزگانی، والی دایکندی به بی بی سی گفت بیش از دو هزار تن مواد غذایی را نهادهای دولتی و سازمان جهانی غذا به این ولایت فرستاده اند، اما روند انتقال چند هزار تن مواد دیگر که قرار بود به این ولایت فرستاده شود، به حال تعلیق درآمده است.

او گفت هیچ وسیله ای برای پاک کردن برف و گشودن راههای کوهستانی دایکندی و جود ندارد و نهادهای دولتی این ولایت به کمک مردم پاکسازی راهها را با وسایل دستی آغاز کرده اند.

آقای ارزگانی گفت با این وضعیت او هنوز نمی تواند پیش بینی کند که راههای این ولایت سرد و کوهستانی چه وقت باز خواهد شد.

والی دایکندی گفت ظرف چند روز اخیر در این ولایت از ۲۵ تا بیش از ۶۰ سانتی متر برف باریده و فرود آمدن برفکوچ (بهمن) در راهها مشکلات را بیشتر کرده است.

پیش از این سازمان کمک رسانی آکسفام هشدار داده بود که گرسنگی در برخی از ولایتهای افغانستان، از جمله دایکندی خانواده های فقیر را در معرض خطر قرار داده است.

همچنین عبدالرحمان سیدخیلی، فرمانده پلیس ولایت بغلان در شمال افغانستان می گوید ریزش برف در این ولایت خانواده های مهاجر و بیجاشدگانی که در اطراف شهر پل خمری پناه گرفته اند را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

آقای سیدخیلی گفت این خانواده ها که بیشتر شامل مهاجران بازگشته از ایران و پاکستان و همچنین خانواده های بیجا شده داخلی می شوند، با کمبود مواد سوخت و سرپناه مواجه شده اند.

فرمانده پلیس بغلان گفت آنان با کمبود مواد غذایی نیز روبرو هستند. این در حالی است که به گفته او، با ریزش برف بهای مواد غذایی در بغلان نیز بالا رفته است.

همچنین کسانی که از تونل سالنگ گذشته اند، می گویند با ریزش حدود ۱۲۰ سانتی متر برف در سالنگ، سفر از شمال به جنوب و برعکس را با دشواری مواجه کرده است.

به گفته مسئولان شاهراه کابل-بلخ در سالنگ، گذرگاه سالنگ برای مدتی بروی رفت و آمد بسته شد، ولی در حال حاضر باز است. آنان می گویند در حال حاضر رفت و آمد در این شاهراه خالی از خطر نیست.

شاهراه کابل-بلخ از راه های عمده افغانستان است و روزانه صدها خودرو از این راه رفت و آمد می کنند.

از ولایت قندوز نیز گزارش شده که بارش برف در این ولایت بهای مواد خوراکی را ۲۰ درصد بالا برده است. گزارشگر بی بی سی در قندوز می گوید در پی ریزش برف اخیر، سرما و کمبود مواد سوخت و غذا مردم را نگران کرده است.

مهاجران بازگشته از پاکستان در ولایت تخار نیز می گویند سرما و بی سرپناهی زندگی آنها را با مشکلات مواجه کرده است. آنان می گویند از دوماه به این سو هیچ منبعی به آنان کمک نکرده است. در حالی به گفته آنان، هیچ منبع درآمد دیگری هم ندارند.

زمستان سال گذشته سرما و گرسنگی در این کشور جان حدود هزار نفر گرفت و باعث انتقادهای زیادی علیه دولت افغانستان شد. امسال نیز برخی از نمایندگان شورای ملی و نهادهای کمک رسان در مورد افزایش گرسنگی و سرما در این کشور هشدار داده اند.

مطالب مرتبط