22:15 گرينويچ - شنبه 20 دسامبر 2008 - 30 آذر 1387

داماد حکمتیار از مذاکره طالبان و دولت می گوید

همایون جریر

آقای جریر که از شخصیت های برجسته حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بود، در سالهای اخیر از حکمتیار فاصله گرفت

همایون جریر ، داماد گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان، می گوید، شماری از شخصیت های افغانی برای برگزاری کنفرانسی "بین الافغانی" که به گفته او قرار است به زودی دریکی از کشور های اسلامی برگزار شود، تلاش می کنند.

آقای جریر که در زمان سالهای جنگ افغانستان علیه شوروی سابق و دولت مورد حمایت آن در افغانستان، از شخصیت های برجسته حزب اسلامی به رهبری گلبدالدین حکمتیار بود در سالهای اخیر از آقای حکمتیار فاصله گرفت و تلاشهایی را برای صلح به راه انداخت که به "جریان قبرس" معروف شد.

آقای جریر در مصاحبه با بی بی سی گفت از گروه طالبان و حزب اسلامی نیز خواسته شده است تا نمایندگان با صلاحیت را به این کنفرانس "بین الا افغانی" بفرستند.

گفتگو با همایون جریر

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای جریر افزود: " قرار است از گروه هایی که فعلا علیه دولت افغانستان و علیه نیروهای خارجی می جنگند نیز دعوت شود؛ همچنین تصمیم گرفته شده در این کنفرانس (کنفرانس بین الافغانی) از هردو گروه مخالف یعنی تحریک اسلامی طالبان و حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار دعوت شود؛ تماسهایی با آنها گرفته شده و انشا الله که آنها دراین کنفرانس شرکت خواهند کرد."

آقای جریر همچنین تاکید کرد که نمایندگان با صلاحیتی از دولت افغانستان نیز در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

برای رسیدن به یک راه حل موثر و پایدار بدون شک حضور مخالفان در این کنفرانس حتمی است، چون مخالفان دولت افغانستان نمی توانند نمایندگان با صلاحیت شان را به کابل بفرستند، قرار بر این شده که این کنفرانس دریکی ازکشور های اسلامی برگزار شود."

همایون جریر

همایون جریر در زمان مورد برگزاری این کنفرانس چیز روشنی نگفت اما او تصریح کرد که این کنفرانس در یکی از کشور های اسلامی برگزار خواهد شد.

او گفت: "برای رسیدن به یک راه حل موثر و پایدار بدون شک حضور مخالفان در این کنفرانس حتمی است، چون مخالفان دولت افغانستان نمی توانند نمایندگان با صلاحیت شان را به کابل بفرستند؛ قرار بر این شده که این کنفرانس دریکی ازکشور های اسلامی برگزار شود."

حدود دو هفته پیش شایعاتی درمورد مذاکره و گفتگو بین دولت افغانستان و طالبان در امارات متحده عربی پخش شد که دولت افغانستان آن را تایید نکرد.

آنگونه که آقای جریر می گوید، هیچ خارجی در این کنفرانس "بین الافغانی" حضور نخواهند داشت و هزینه این کنفرانس نیز به گفته او از سوی 30 تن از شخصیت های خیر و با نفوذ افغانی تامین خواهد شد.

همایون جریر همچنین تاکید کرد که برگزاری این کنفرانس کاری از سوی دولت نیست و نمایندگان افغانستان صرفا به عنوان "یک طرف اصلی قضیه" در آن شرکت می کنند.

خبرنگار بی بی سی درکابل می گوید، اکثر احزاب اسلامی و محافظه کار دوران جهاد که به "احزاب جهادی" معروف هستند، در این کنفرانس شرکت دارند.

کارشناسان مسایل افغانستان بر این باورند که طرح برگزاری کنفرانس "بین الافغانی" در واقع ابتکاری است که شماری از رهبران و فرماندهان پیشین احزاب مجاهدین در آن نقش دارند.

به اعتقاد این کار شناسان احزاب مجاهدین می خواهند با تقویت روند مذاکره بین دولت افغانستان و گروه طالبان بار دیگر نقش فعال تری را در افغانستان بازی کنند و با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات، از یک طرف انسجام بیشتری بیابند و از سوی دیگر نشان دهند که آنها هنوز از فعالترین تشکل های سیاسی در افغانستان هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.