تاکید بر اتحاد شیعه و سنی در مراسم عاشورا

سینه زنی در کابل
Image caption شهرهای مختلف از جمله کابل شاهد برگزاری مراسم سنتی عزاداری بود

مراسم عاشورای امسال در افغانستان، با تشریفات کم سابقه و در میان تدابیر ویژه امنیتی برگزار شد.

ورودی های متعدد و پرچمهای بلند در خیابانهای کابل، همراه با صدای سرودهای ویژه عاشورا از بلندگوهای خودروها، ورودیها و حسینه ها نماد آزادی بیشتر شیعیان در برگزاری مراسم عاشورا، در افغانستان دانسته می شود.

پیش از سقوط طالبان برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان همواره با محدودیتهایی همراه بود، اما در سالهای اخیر، به ویژه امسال دولت نیز در هماهنگی و تامین امنیت این مراسم کمک زیادی کرد.

در گذشته این مراسم عمدتاً در مناطق روستایی و شیعه نشین با آزادی نسبی برگزار می شد. اما سالهای اخیر، به ویژه امسال بیشتر شهرهای افغانستان شاهد برگزاری این مراسم بود.

زنجیرزنی در خیابانها

دسته های سینه زنی و کاروانهای ویژه عزاداری نه تنها در حسینیه ها، بلکه در خیابانها آمدند و حتی در برخی موارد به زنجیرزنی در خیابانها پرداختند.

زنجیرزنی و در بعضی از موارد استفاده از زنجیرهای تیغ دار، در مراسم عاشورا، شیعیان افغانستان، به ویژه جوانان شیعه را به عقیده برخی ها به افراطگرایی در این زمینه کشانده است.

در روز های اخیر شماری از روحانیون برجسته شیعه در کابل زنجیرزنی را خلاف ارزشهای اسلامی و مبتنی بر احساسات عامیانه دانستند. این روحانیون جوانان را تشویق کردند که به جای زنجیرزنی مقداری از خون خود را به بیماران بدهند.

آیت الله آصف محسنی از روحانیون برجسته افغانستان، از کسانی بود که بیشتر بر مخالفت با زنجیرزنی تاکید نهاد.

آقای محسنی گفت: "صد سال پیشتر یا پیشتر از آن مردم احساساتی شدند و این کار (زنجیرزنی) را کردند و این الان به شکل میراث باقی مانده است... این کار احساسات عامیانه مردم است."

احمد فرید راید، یکی از سخنگویان وزارت صحت (بهداشت) افغانستان به بی بی سی گفت بیش از هزار نفر در دو روز گذشته با حضور در مراکز ویژه ای که برای گرفتن خون ایجاد شده بود، خون دادند. اما با وجود این زنجیرزنی در حسینیه های کابل کماکان ادامه دارد.

وحدت شیعه و سنی

Image caption تاکید مراسم عاشورای امسال بر وحدت مسلمانان بود

سخنرانان در حسینیه ها با توجه به حساسیت های مذهبی که در گذشته در افغانستان وجود داشته است، بر وحدت مذاهب شیعه و سنی تاکید کردند.

محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در یکی از مساجد غرب کابل ضمن تاکید بر اتحاد پیروان مذاهب شیعه و سنی، از مردم خواست که با استفاده از "آموزه های مکتب عاشورا" در زندگی اجتماعی و ملی خود "تغییر" آورند.

معاون رئیس جمهور ضمن اینکه وجود وحدت و برادری میان اهل تشیع و تسنن افغانستان را ارزشمند و کم نظیر خواند از پیروان امام حسین (ع) خواست تا با استفاده از آموزه های متعالی مکتب عاشورا در زندگی شخصی ،خانواده گی ، اجتماعی و ملی خود تغیير اورند

آقای محسنی در مدرسه خاتم البیین تاکید کرد که پیروان مذاهب شیعه و سنی باید با هم متحد باشند.

شماری از مقامهای دولتی و روحانیون سنی که در مراسم عاشورا شرکت کردند، هم اتحاد پیروان این دو مذهب را مورد تاکید قرار دادند.

نعمت الله شهرانی، وزیر حج و اوقاف افغانستان گفت کسانی هستند تحمل ندارند شاهد اتحاد شیعه و سنی در افغانستان باشند. او تاکید کرد که افغانها در هر حال باید وحدت خود را حفظ کنند.

Image caption آقای محسنی گفت که زنجیرزنی مبتنی بر احساسات عامیانه مردم است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برخلاف سالهای گذشته در مراسم عاشورا شرکت نکرد. آقای شهرانی در آغاز سخنرانی خود در مدرسه خاتم النبیین گفت که آقای کرزی در پیام شفاهی خود از مردم خواسته است که در مسجدها و حسینیه ها برای تحکیم وحدت ملی و تامین امنیت در کشور دعا کنند.

تاکید روحانیون هردو مذهب و مقامهای دولتی، به نحوی بیانگر نوعی نگرانی آنان از به میان آمدن اختلافات فرقه ای در این کشور دانسته می شود.

افغانستان در سه دهه گذشته اختلافهای گونان مذهبی، قومی، زبانی و سیاسی را تجربه کرده است. به نظر می رسد رهبران مذهبی و سیاسی افغانستان نگران بازگشت این کشور به اختلافهای گذشته است. به همین دلیل این رهبران همبستگی طیفهای مختلف اجتماعی، سیاسی و مذهبی را مورد تاکید قرار می دهند.

مطالب مرتبط