ریچارد باوچر: افغانستان در اولویت کاری دولت اوباما است

ریچارد باوچر
Image caption آقای باوچر با اشاره به نگرانی از کمبود بودجه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، گفت در این زمینه با کشورهای کمک کننده صحبت کرده است و بودجه مورد نیاز تهیه خواهد شد

ریچارد باوچر معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، که سرگرم دیدار از افغانستان است، سال 2009 را سالی مهم برای این کشور عنوان کرد و گفت افغانستان در اولویت کاری دولت اوباما قرار دارد.

آقای باوچر با اشاره به اعزام نیروهای تازه نفس آمریکایی به افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2009 تاکید کرد که افغانستان امسال شاهد دست آورد های مثبتی خواهد بود.

معاون وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از تعهد کشورش برای کمک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2009 سخن گفت.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان، نسبت به احتمال به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری به دلیل مشکلات مالی ابراز نگرانی کرده بود.

ریچارد باوچرگفت: "من باور دارم که جامعه جهانی در قبال برگزاری انتخابات در افغانستان متعهد هستند، من با کشورهای اروپایی، جاپان/ژاپن و همچنین با شمار دیگر از کشور های کمک کننده صحبت کرده ام. هزینه انتخابات در زمانی که لازم باشد، تامین خواهد شد."

آقای باوچر افزود : خرسندیم از اینکه دولت و مردم این جامعه به برگزاری انتخابات تاکید دارند، از این رو ما متعهد هستیم که آنان را در انجام این کار حمایت کنیم."

معاون وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت کشورش در سال جاری میلادی به کمکهایش با دولت افغانستان در زمینه بهبود وضعیت آموزش، تقویت نیروهای امنیتی تامین انرژی برق و تقویت اداره های محلی دولتی ادامه خواهد داد.

افزایش نیرو

آنگونه که پنتاگون اعلام کرده است، اعزام نیروهای تازه نفس آمریکایی به افغانستان تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد، هر چند هنوز مشخص نیست این نیروها در کجا مستقر خواهند شد اما فرماندهان آمریکایی قبلا اعلام کرده اند که استقرار این نیروها به نیروهای بریتانیایی که در ولایت هلمند مستقر هستند کمک خواهد کرد تا شورشها در این منطقه را مهار کنند.

دولت افغانستان تاکید دارد که نیروهای جدید آمریکا و همچنین شمار قابل ملاحظه ای از نیروهای ناتو باید در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان مستقر شوند.

مقامات افغان مدعی هستند که جنگ علیه تروریسم بدون در هم کوبیدن پایگاه تروریست ها در مناطق قبایلی پاکستان بی نتیجه خواهد بود.

در پنجم جنوری/ ژانویه فرمانده ناتو در شرق افغانستان اعلام کرد که بخشی از نیروهای ناتو از جنوب کابل به مناطق مرزی افغانستان با پاکستان منقل می شوند.

روز گذشته آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان و حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان اعلامیه ای را امضا کردند که در آن بر همکاریهای بیشتر در مبارزه علیه تروریسم تاکید شده است.

مطالب مرتبط