کرزی 'تلفات غیرنظامیان در لغمان' را محکوم کرد

تلفات غیرنظامی در افغانستان (آرشیو)
Image caption برخی کارشناسان می گویند تلفات غیرنظامیان در افغانستان باعث تضعیف موقعیت دولت این کشور می شود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان کشتار غیرنظامیان در لغمان را محکوم کرده است.

دفتر آقای کرزی می گوید در عملیات نیروهای ائتلاف در لغمان ۱۷غیرنظامی کشته شدند.

چهارشنبه گذشته (۱۸ جدی/دی) نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا اعلام کردند که در عملیاتی در ولسوالی علی شنگ ولایت لغمان دست کم ۳۲ شورشی را کشتند. این نیروها در خبرنامه ای گفتند که این افراد در ساختن و جاسازی بمب در کنار جاده ها دست داشتند.

جری اوهارا، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت نیروهای ائتلاف تلاش کردند در این عملیات از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.

اما دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته است که در این عملیات ۱۷ غیرنظامی کشته شدند که زنان و کودکان هم شامل این عده بوده اند.

براساس این اعلامیه، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف کشتار غیرنظامیان در عملیاتهای نظامی شده است.

Image caption آقای کرزی می گوید تلفات غیرنظامیان، جنگ با تروریسم را از مسیر اصلی اش منحرف می کند

آقای کرزی گفته است: "این گونه حوادث جنگ علیه تروریسم را از مسیر اصلى آن منحرف می کند و موقعیت دولت افغانستان را با خطر روبرو می کند."

رئیس جمهوری افغانستان پیش از این نیز در مواردی علیه کشتار غیرنظامیان در کشورش واکنش شدیدی نشان داده است. آقای کرزی گفته است که کشتار غیرنظامیان به هیچ دلیلی قابل قبول نیست.

این در حالی است که برخی منابع وابسته به نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات نظامیان خارجی و داخلی یک فرمانده طالبان به نام گل پاچا و افراد وابسته به او را هدف قرار دادند. به گفته این منابع در این عملیات این فرمانده و شماری از هواداران او، به شمول یک زن مسلح کشته شدند.

نیروهای بین المللی همواره بر این نکته تاکید کرده اند که شورشیان در حملات خود علیه این نیروها از محلات مسکونی و غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده می کنند.

اما مقامهای دولت افغانستان کشتار غیرنظامیان را به هر عنوانی غیرقابل تحمل دانسته اند. این مقامها همچنین می گویند کشتار غیرنظامیان علاوه بر این که خود عملی پذیرفتنی نیست، موقعیت اجتماعی دولت این کشور را نیز تضعیف می کند.

Image caption لغمان در صد کیلومتری شمال شرق کابل موقعیت دارد

برخی از مقامهای امنیتی افغان نیروهای بین المللی را متهم می کنند که در اجرای اقدامات نظامی علیه شورشیان، به ویژه در مناطقی که احتمال تلفات غیرنظامیان وجود دارد، با نیروهای داخلی هماهنگی نمی کنند.

مقامات دولت افغانستان بارها خواستار توقف اقداماتی شده اند که به گفته آنان نیروهای بین المللی به گونه "خودسرانه" به راه می اندازند و باعث تلفات غیرنظامیان می شوند.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوعهایی بحث برانگیز و داغ است. کشتار غیرنظامیان در این کشور در مواردی واکنش شدید رسانه ها و مردم این کشور را هم در پی داشته است.

به عقیده بعضی کارشناسان ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان باعث کاهش اعتماد مردم به دولت این کشور و نیروهای بین المللی و تقویت موقعیت شورشیان در میان مردم می شود.

مطالب مرتبط