برنامه مایه کوبی فلج کودکان افغان آغاز شد

حامد کرزی، مراسم آغاز برنامه مایه کوبی کودکان
Image caption افغانستان یکی از چهار کشور جهان است در آن بیماری فلج کودکان ریشه کن نشده است

اجرای برنامه سراسری مایه کوبی کودکان در برابر چند بیماری کشنده، از جمله فلج کودکان در افغانستان رسماً آغاز شده است.

این برنامه که نخستین برنامه سراسری واکسیناسیون کودکان در سال ۲۰۰۹ میلادی در افغانستان است، رسماً توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در کاخ ریاست جمهوری آغاز شد.

کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در مراسمی به همین مناسبت، اجرای برنامه مایه کوبی را سرمایه گذاری برای آینده افغانستان عنوان کرد.

همچنین حسین عبدالرزاق الجزایری، رئیس منطقه ای سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که هیچ کشوری بدون توجه به صحت و آموزش و پرورش شاهد پیشرفت نخواهد بود.

در این برنامه سه روزه بیش از هفت میلیون و ۷۰۰ هزار کودک زیر سن پنج سال در برابر بیماری فلج کودکان مایه کوبی می شوند. این برنامه چهار میلیون دلار هزینه بر می دارد.

ناامنی در برخی مناطق افغانستان از چالشهایی عمده در برابر اجرای این برنامه دانسته می شود.

محمد امین فاطمی، وزیر صحت (بهداشت) افغانستان در یک نشست خبری، از تمامی مقامهای محلی خواست که با کارمندان صحی در اجرای برنامه واکسیناسیون همکاری کنند. آقای فاطمی گفت: "خواهش من از تمام مقام های محلی، از ولسوالان، شهرداران، علمای دینی و والیان این است که با کارمندان صحی، که شمار شان به بیش از ۵۲ هزار می رسد، همکاری کنند."

افغانستان یکی از چهار کشور جهان است که در آن بیماری فلج کودکان تا حال ریشه کن نشده است. این بیماری در کشورهای هند، پاکستان و نایجریا هم وجود دارد.

به گفته مقام های وزارت صحت، در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۳۱ مورد ابتلا به بیماری فلج کودکان در مناطق مختلف افغانستان ثبت شده بود.

مقامهای وزارت صحت افغانستان بازگشت مهاجران از خارج و ناامنی را از عوامل عمده ریشه کن نشدن این بیماری در این کشور می دانند.

نادره حیات، معاون وزارت صحت گفت: "البته دلیل مشخص اش سیل مهاجرت ها از کشورهای همسایه و مشکلات امنیتی است. در برخی مناطق ما نتوانستیم برنامه واکسیناسیون را اجرا کنیم، به خصوص در مناطق دوردست جنوبی افغانستان."

وزارت صحت افغانستان می گوید که همزمان با اجرای برنامه واکسیناسیون فلج کودکان، کودکان را در برابر پنج بیماری کشنده دیگر هم مایه کوبی می کنند.

محمد امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان گفت این واکسن کودکان را در برابر بیماری های سینه بغل، مننژیت و برخی بیماری های قلبی و تنفسی وقایه می کند.

مقام های وزارت صحت می گویند براساس این برنامه کودکان زیر سن دو سال در برابر این بیماری ها واکسن می شوند.

وزارت صحت افغانستان می گوید که سالانه نزدیک به صد هزار کودک در این کشور به این بیماری ها مبتلا می شوند و بیش از ۱۵ هزار تن آنان می میرند.