نشریات کابل: یکشنبه ۲۲ جدی

تلفات غیرنظامیان در افغانستان و سفر جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به کابل، از موضوعهایی است که در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به آنها پرداخته است.

روزنامه ویسا با توجه به آن چه که تلفات غیرنظامیان در ولایت لغمان در شرق افغانستان توسط نیروهای ائتلاف خوانده شده، اعتراض کرده و نوشته است که چرا به کشتار غیرنظامیان پایان داده نمی شود.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که در عملیات ۱۸ جدی/دی نیروهای ائتلاف در لغمان ۱۷ غیرنظامی کشته شدند و آقای کرزی آن را محکوم کرده است، اما نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات ۳۲ شورشی طالبان، از جمله یک فرمانده آنان کشته شدند و به غیرنظامیان آسیبی نرسید.

ویسا تاکید کرده است که دولت افغانستان باید ابزارها و امکاناتی را به کار گیرد تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند. روزنامه تماس با دولت های کشورهایی که در افغانستان نیرو دارند را از جمله راههای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در این کشور دانسته است.

روزنامه پیمان با لحن طنزآمیزی نوشته است که "خارجی ها می کشند و کرزی تقبیح می کند." به نوشته پیمان، آقای کرزی در سه سال اخیر یکسره از خستگی از کشتار غیرنظامیان در کشورش فریاد زده است، بدون این که نتیجه ای به دست آورد.

پیمان از آقای کرزی انتقاد کرده که در عمل برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در جنگ با مخالفان کاری انجام نداده و این امر باعث شده است که محبوبیت او در میان مردم کاهش یابد.

همین روزنامه مطلبی را به قلم یکی از اعضای مجلس نمایندگان چاپ کرده که در آن با توجه به طرح تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی در افغانستان، آمده است که تلاشهایی برای ایجاد "جامعه بدوی" در این کشور جریان دارد.

شکیلا هاشمی در این مقاله هشدار داده است که تشکیل این نیروها منجر به این می شود که "فسق، فساد، دزدی، قتل، آدم ربایی و انواع ظلم و فجایع دیگر" در در افغانستان به میان آید.

روزنامه دولتی انیس سفر جو بایدن، معاون باراک اوبامان، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به کابل را نشانه ای از "تصمیم جدی" آمریکا برای همکاری استراتژیک با افغانستان دانسته است.

به نوشته انیس افغانستان در صدر اولویت های کاری دولت آقای اوباما قرار گرفته و "فرصت های طلایی" را برای دولت افغانستان فراهم کرده است. سرمقاله نویس انیس هشدار داده است که اگر از این فرصت ها برای پایان دادن به چالشها استفاده موثر نشود، افغانستان با بحران بزرگ امنیتی روبرو خواهد شد.

روزنامه هشت صبح نوشته است که آقای کرزی در یک سفر "حسن نیت" به هند می رود. روزنامه با توجه به سفر اخیر آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به کابل، نوشته است که سفر آقای کرزی به هند می تواند حامل پیامهای سیاسی باشد که برای افغانستان اهمیت ویژه ای دارد.

به عقیده هشت صبح، سفر آقای کرزی به هند نشانه ای از تاکید افغانستان بر بی طرفی، سیاست متوازن خارجی و استقلال سیاسی این کشور خواهد بود، چیزی که به نوشته هشت صبح، به شدت به آن نیاز دارد.

نویسنده سرمقاله هشت صبح ابراز امیدواری کرده است که دولت افغانستان با ادامه سیاست متوازن و همه جانبه خارجی، ابتکار عمل را به دست گیرد تا همسایگان این کشور مطمئن شوند که افغانستان "کمین گاه" هیچ کشوری بر ضد کشوری دیگر نخواهد شد.

مطالب مرتبط