داروی مخصوص مبتلایان به ایدز در افغانستان

ایدز
Image caption وزارت صحت می گوید تا اکنون در افغانستان نامهای حدود ۵۰۰ نفر آلوده به بیماری اچ آی وی/ایدز ثبت شده است

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که برای نخستین بار دارویی را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ایدز وارد این کشور می کند.

مقامهای این وزارت می گویند این دارو از انتشار بیشتر ویروس اچ آی وی (HIV) در بدن بیماران آلوده به این ویروس جلوگیری می کند. همچنین آنان می گویند این دارو سیستم دفاعی بدن افراد مبتلا به بیماری ایدز را تقویت می کند.

وزارت صحت می گوید مجموع دارویی که در مرحله نخست وارد افغانستان می شود به ارزش حدود ۵۰ هزار دلار است. آنان می گویند این دارو را به کمک سازمان جهانی بهداشت وارد افغانستان می کنند.

سیف الرحمان رئیس برنامه ملی کنترل ایدز افغانستان می گوید این دارو به طور رایگان در اختیار ۴۰ بیماری که سیستم دفاعی بدن آنها به شدت آسیب دیده، قرار داده خواهد شد. به گفته مقام های وزارت صحت، پیش از این بیماران مبتلا به بیماری ایدز در افغانستان تنها مشاوره های بهداشتی دریافت می کردند.

او گفت افغانستان در آینده نزدیک به کمک سازمانی موسوم به صندوق جهانی (Global Fund) مقدار بیشتر این دارو را در آینده نزدیک وارد افغانستان می کند.

سیف الرحمان گفت این دارو گران قیمت است و وزارت صحت نمی تواند آن را به طور رایگان در اختیار تمام مراکز درمانی قرار دهد.

همچنین مراکز مشاوره ویژه بیماران ایدز در شماری از ولایت های افغانستان وجود دارد و شماری از بیماران تا حال به این مراکز مراجعه کرده ومشاوره های لازم دریافت کرده اند.

پزشکان می گویند مبتلایان به ایدز، باید این دارو را تا پایان زندگی خود همیشه مصرف کنند. اگر این دارو به صورت امنظم مصرف نشود، مقاومت دارویی در بدن بیمار ایجاد می شود و نتایج بدی در پی خواهد داشت.

در افغانستان آمار دقیقی از کسانی که مبتلا به ایدز هستند وجود ندارد تا کنون 500 تن به مراکز درمانی ایدز مراجعه کرده و مشخص شده که آنها مبتلا به ویروس اچ آی وی مثبت هستند.

پزشکان می گویند شمار بیشتر مبتلایان به بیماری ایدز در افغانستان را معتادان جوانی تشکیل می دهند که با استفاده از سرنگ مشترک هنگام تزریق مواد مخدر به این بیماری مبتلا شده اند.

مقام های وزارت صحت می گویند به زودی برنامه ای را برای بررسی و مشخص کردن بیماران مبتلا به ایدز آغاز خواهند کرد.