سازمان ملل: برگزاری انتخابات افغانستان نیازمند حمایت سیاسی است

کای آیده
Image caption آقای آیده می گوید برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در تامین ثبات در این کشور کمک می کند

کای آیده فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که از انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور حمایت سیاسی کند.

کای آیده، در یک نشست خبری در کابل گفت این انتخابات با چالش های زیادی روبرو است و به حمایت نیرومند بین المللی نیاز دارد.

آقای آیده گفت برای تامین ثبات در افغانستان برگزاری انتخابات اهمیت زیادی دارد.

او همچنین تاکید کرد که انتخابات آینده ریاست جمهوری باید به گونه "آزاد و بی طرفانه" برگزار شود.

فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل خطاب به جامعه بین المللی گفت: "امروز ما از شما می خواهیم که نیازهای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان را برآورده کنید."

آقای آیده افزود: "می دانیم که این کاری آسانی نیست، اما توقعات سیاسی بسیاری در داخل و خارج افغانستان از این انتخابات وجود دارد."

او همچنین گفت: "ناامنی چالش بزرگی در این کشور است، اما اگر شما حمایت کنید این انتخابات می تواند دامنه ثبات و توسعه را در این کشور گسترش دهد."

نماینده سازمان ملل گفت کمیسیون انتخابات افغانستان در بسیاری موارد با چالش ها و مشکلاتی روبرو شده است، حتی چند کارمند این کمیسیون هم ربوده شدند.

آقای آیده کارکردهای کمیسیون انتخابات افغانستان را ستود و گفت این کمیسیون با وجود مشکلات زیاد وظایف خود را به پیش می برد. او همچنین ثبت نام بیش از ۱۳ میلیون رای دهنده برای شرکت در انتخابات آینده را گام مهمی دانست.

ظرف چند ماه اخیر جنجالهای زیادی بر سر تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به میان آمده است. شماری از سیاستمداران و گروه های سیاسی تاکید می کنند که براساس قانون اساسی این کشور، انتخابات باید پیش از ماه جوزا/خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

در قانون اساسی افغانستان تصریح شده است که دوره کاری رئیس جمهوری در ماه جوزا/ خرداد سال پنجم پایان می یابد و انتخابات باید یک ظرف دو ماه پیش از آن برگزار شود.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید به دلیل سردی هوا و برف در برخی مناطق کوهستانی و مشکلات امنیتی در برخی مناطق دیگر برگزاری انتخابات پیش از جوزا ممکن نیست.

مطالب مرتبط