کرزی: فساد در منابع کمک کننده به افغانستان بیشتر است

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفت: ما می پذیریم که در اداره ما فساد است. اما فساد در منابع کمک کننده جهانی به مراتب بیشتر است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است به همان اندازه که دولت این کشور آلوده به فساد است، منابع کمک کننده بین المللی به این کشور نیز الوده به فسادند.

آقای کرزی که در مراسم گشایش اجلاس سال چهارم کاری شورای ملی افغانستان سخن می گفت، پذیرفت که اداره او به فساد آلوده است، اما تاکید کرد که منابع کمک کننده بین المللی نیز در این فساد دست دارند.

آقای کرزی گفت: "ما می پذیریم که در اداره ما فساد است. اما فساد در منابع کمک کننده جهانی به مراتب بیشتر است. اگر این فساد پاک شود، فساد از اداره ما هم به زودی انشاءالله پاک می شود."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "ما از نیروهای بین المللی می خواهیم که در از بین بردن فساد و قاچاق مواد مخدر قاطعانه برخورد کنند."

پیش از این دولت افغانستان بارها به دلیل عدم کنترل فساد در این کشور از سوی گروه ها و رسانه های داخلی و همچنین همکاران بین المللی خود مورد انتقاد قرار گرفته است.

در آخرین مورد از رشته انتقادهای صریح از دولت افغانستان، یاپ د هوپ شیفر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی_ ناتو، گفت که "فساد و بی کفایتی" دولت این کشور به اندازه شورشیان در بی ثباتی این کشور نقش دارد.

دبیر کل ناتو در مقاله ای که روز یکشنبه ۲۹ جدی/دی در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، نوشت که جامعه بین المللی برای این که دولت افغانستان از عهده اداره این کشور برآید، به اندازه کافی هم از لحاظ جانی و هم از لحاظ مالی به این کشور کمک کرده است.

او همچنین نوشت که افغانها دولتی می خواهند که شایستگی وفاداری و اعتماد آنان را داشته باشد.

تلفات غیرنظامیان

آقای کرزی همچنین در بخشی از سخنرانی خود نیروهای بین المللی را در مورد تلفات غیرنظامیان در جنگ با تروریسم به شدت مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: "ما تلفات افراد ملکی (غیرنظامی) را در خاک خود در مبارزه علیه تروریسم قبول نداریم، به هیچ وجه قبول نداریم."

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت: "دوستان خارجی ما باید بدانند که بسیار باعث اذیت ما شده اند، باعث ناراحتی فکری و ذهنی ما شده اند."

او گفت به علاوه تلفات غیرنظامیان، بازرسی خانه ها و بازداشت غیرنظامیان توسط نظامیان خارجی نیز اسباب ناراحتی شدید او را فراهم کرده است.

آقای کرزی گفت از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون بارها این موضوع را با آمریکا و سازمان ناتو در میان گذاشته و اخیراً نامه هایی در این مورد به دولت آمریکا و ناتو فرستاده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که او در این نامه ها از آنها خواسته است که به کشتار غیرنظامیان در کشورش پایان دهند.

او همچنین تاکید کرد که این انتقادها را "نه از راه اختلاف، بلکه از راه دوستی و همکاری" مطرح می کند تا راه حلی برای توقف کشتار غیرنظامیان جستجو شود.

تلفات غیرنظامیان در جنگ با تروریسم در افغانستان از موضوع های جنجال برانگیز در این کشور است. ادامه کشتار غیرنظامیان در عملیات نظامی نیروهای بین المللی واکنش های تند مقامهای دولتی، رسانه ها و مردم این کشور را در پی داشته است.

تلفات غیر نظامیان، از خوش بینی مردم افغانستان نسبت به حضور نیروهای خارجی در کشور شان کاسته است، آنها را نسبت به دولت و متحدانش بدبین کرده و فاصله بین دولت افغانستان و مردم این کشور را بیشتر کرده است.

مقام های ناتو و آمریکا بارها قول داده اند که تلفات غیر نظامیان را کاهش خواهند داد، اما در عمل مردم افغانستان تاکنون شاهد چنین چیزی نبوده اند.

مطالب مرتبط